
Italijanska vlada ocenjuje, da je zaradi vročinskega vala ogroženih okoli milijon ljudi. Ob tem opozarjajo, da bi lahko bilo letošnje poletje celo bolj smrtonosno kot tisto pred dvema letoma, ko je zaradi vročine po vsej državi umrlo kar 20 tisoč ljudi. Minister za zdravje Francesco Storace je zato zdravnike že pozval, naj bodo posebej pozorni na paciente, starejše od 75 let. Te visoke temperature najbolj ogrožajo.
Najhuje je v severnem delu države, kjer je zaradi visoke vlažnosti vročino veliko težje prenašati kot na jugu. Severu države grozi tudi pomanjkanje vode, polja naj bi lahko namakali le še dva tedna. Meteorologi prve padavine v tem delu države sicer pričakujejo v petek, vročina pa naj bi popustila že dan prej.
Francija je pregreta
V Franciji, kjer je leta 2003 umrlo 13 tisoč ljudi, temperature prav tako že nekaj dni dosegajo 40 stopinj Celzija. V osmih departmajih pariškega okrožja so razglasili tretjo od štirih stopenj ogroženosti, potem ko je v ponedeljek zaradi vročinske kapi umrl 74-letnik. Policija pregleduje mestne ulice in išče brezdomce, ki so zaradi vročine med najbolj ogroženimi, saj se pred njo nimajo kam umakniti.

V Alzaciji je v pregretem avtomobilu umrla neka deklica, o prvih smrtnih žrtvah pa poročajo tudi z juga Francije.
Francoska vlada je dala na razpolago 180 milijonov evrov, da bi olajšali razmere na urgentnih blokih. Sindikati opozarjajo, da je samo v bolnišnici Corbeil pri Parizu temperatura v nekaterih sobah dosegla 37 stopinj Celzija.
V Parizu in Marseillu je poleg tega vrednost ozona v zadnjih desetih dneh vsak dan prekoračila mejno vrednost 180 mikrogramov na kubični meter, zato so omejili najvišje dovoljene hitrosti v prometu.