Natanko leto po katastrofalnih poplavah, ki so prizadele sever in vzhod Evrope, je to območje letos prizadela suša, ki sedaj ustavlja že rečni promet.
Taljenje ledenikov
Ledeniki v Alpah so se že začeli nevarno taliti. Z ledenika na Matterhornu v Švici se je s kakih 3400 metrov nadmorske višine sprožil plaz skal in ledu in ogrozil približno 70 planincev, ki so se vzpenjali proti vrhu. Vse ogrožene planince so s helikopterji preventivno prepeljali na varno. Medtem je kup skal in ledu z ledenika Grindelwald zgrmel v reko Luetschine in v okolici povzročil poplave, na kaprunskem ledeniku Kitzsteinhorn v Avstriji pa je led razkril zamrznjeno truplo nekega ponesrečenega planinca, ki ga je led ujel pred približno 50 leti.
Zaustavljen rečni promet
Pomanjkanje dežja je ponekod v nižinski Evropi zaustavilo tudi rečni promet. Laba, ki je pred enim letom poskrbela za ene najbolj katastrofalnih poplav v zgodovini Evrope, je letos skoraj presahnila. Tudi rečni promet na Renu je zaradi zmanjšanega pretoka ponekod že hudo moten, nemški urad za vode in rečni promet pa navaja, da se gladina Rena dnevno niža za pet centimetrov.
Zaradi premajhnega pretoka rek so morali ustaviti tudi nekaj hidroelektrarn v Italiji, ki ji grozi hudo pomanjkanje elektrike in posledično tudi redukcije. Hkrati pa je suša kmetijski pridelek v Italiji zredčila na vsega tretjino pričakovanega. Podobno je tudi v Avstriji. Škodo ocenjujejo v milijardah evrov, italijanski mediji pa že pozivajo, da bi morala vlada razglasiti izredne razmere. Civilni zaščiti se ta ukrep trenutno sicer še ne zdi nujen, čeprav meteorologi za Italijo še ne napovedujejo vremenskih sprememb.