Nastanitev v bližini fakultete v študentskem domu je, kot ugotavljajo študenti, vse težja. "Faks se začne oktobra, jaz sem študentski dom dobila komaj januarja. Tako da sem prve tri tedne bila pri kolegu v majhnem stanovanju, potem sem si našla v Mestnem logu sobo po ekonomski ceni," pravi naša sogovornica.
Glede na število prošenj je v 28 študentskih domovih Študentskega doma Ljubljana, ki sprejmejo 7039 študentov še vedno nekaj več kot 10 % postelj premalo. "Brez študentskih sob zaenkrat ne ostane nihče, vse prednostne liste smo do zdaj še uspeli sprazniti, je pa tako, da so zadnji študenti vseljeni šele s koncem julija," opisuje Aleksandar Matković iz Študentskega doma Ljubljana.
Zaradi dolgih čakalnih vrst si morajo študenti iskati vse dražja stanovanja ali sobe na zasebnem trgu. "Problem je tudi v tem, kaj se trenutno na trgu oddaja, od sob, klet podstrešij v res majhnih kvadraturah od 10 do 15 kvadratov, kamor spravijo celo sobo, posteljo, kopalnico, kuhinjo. Po študentskih domovih cene ravno tako variirajo odvisno od sobe, odvisno od lokacije, je pa cena okrog 100 do 150 evrov," dodaja predsednik Študentske organizacije Slovenije Luka Mihalič. Študentska soba v domu v povprečju stane 108 evrov.
Krizo bi začelo reševati z gradnjo novih študentskih domov, poseči pa bi bilo treba tudi na najemni trg. "Poleg tega pa bi bilo treba uvesti nadzor, okrepiti inšpekcijo in razmisliti o regulaciji najemnin in poviševanju v določenem obdobju," meni Maša Hawlina z Inštituta za študije stanovanj in prostora. Četudi naj bi bil študij dostopen vsem, pravi Hawlina, temu zaradi neenakosti, ki nastajajo pri možnostih bivanja v Ljubljani, ni več tako.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.