Območje, kjer je najtežje biti ženska, je Demokratična republika Kongo (DR Kongo), kaže nova raziskava, ki bo junija objavljena v strokovni reviji American Journal of Public Health. V tej državi namreč posilijo kar 48 žensk na uro, ogromno spolnega nasilja pa se zgodi tudi doma, poročajo tuji mediji.
In čeprav so že predhodne raziskave in beleženja Združenih narodov pokazala na grozljive razsežnosti prakse spolne zlorabe bodisi kot metode vojskovanja bodisi kot urbanega zločinskega dejanja, pa so številke, ki jih kaže ta raziskava, še bistveno višje.
Nova raziskava je namreč pokazala, da v DR Kongo vsak dan posilijo 1152 žensk, kar je 48 žensk na uro. To pa je 26-krat več, kot so zabeležili ZN. Po njihovih podatkih je tam vsako leto zabeleženih 16.000 posilstev. Vendar pa so številke ZN pogosto zelo konservativne, saj jih mora organizacija sama preveriti in pa zato, ker nova raziskava vključuje tudi notranje faktorje, torej spolno nasilje znotraj družine in ne le s strani vojaških akterjev, kot ZN.
V12-mesečnem obdobju med letoma 2006 in 2007, je bilo po ugotovitvah zadnje raziskave posiljenih več kot 400.000 žensk. Po vsej državi je bilo tako posiljenih 29 na vsakih 1000 žensk.
Posilstvo kot orožje
DR Kongo, državo s 70 milijoni prebivalcev in velikosti zahodne Evrope, že desetletja pretresajo brutalne vojne. Milice so posilstvo ves čas sistematično uporabljale za uničevanje lokalnih skupnosti.
Vendar pa zadnje številke kažejo, da je tudi v delih države, ki jih vojaški spopadi niso prizadeli, verjetnost, da bo ženska posiljena, kar 58-krat večja kot v ZDA, kjer je letna stopnja posilstev 0,5 na 1000 žensk.
Najvišja koncentracija posilstev pa je pričakovano zabeležena v pokrajini Severni Kivu, ki je tudi glavno žarišče vojaških spopadov. Tam je bilo kar 67 odstotkov žensk vsaj enkrat posiljenih.
Po vsej državi pa je bilo vsaj enkrat posiljenih 12 odstotkov žensk. Okoli 22 odstotkov pa jih je izkusilo posilstvo doma, ko so jih partnerji prisilili v spolni odnos proti njihovi volji. Prav tako je raziskava pokazala na alarmantno stopnjo spolnega nasilja v prestolnici Kinšasa, poroča časnik The Guardian.
Raziskovalci, ki so študijo pripravili, pravijo, da njihove ugotovitve poleg grozljivih razsežnosti spolnega nasilja kažejo tudi na to, da morajo biti bodoče politike in programi usmerjeni tudi v preprečevanje spolnega nasilja v družini.
Kriza človečnosti
Ob tem pa profesorica Michelle Hindin, ki na fakulteti za javno zdravje Bloomberg na univerzi Johns Hopkins' proučuje nasilje nad ženskami, pravi, da bi lahko bila ta številka še višja. Vir podatkov zadnje raziskave so namreč pogovori s posameznicami in posamezniki, pri čemer je treba upoštevati, da ljudje tujcem ne povedo vedno resnice o nasilju, ki ga doživljajo.
''Sporočilo je jasno. Posilstvo v DR Kongo je metastaziralo v okolju, zaznamovanem z nekaznovanjem in je postalo ena največjih kriz človečnosti sedanjosti,'' je dejal direktor Harvard Humanitarian Initiative Michael VanRooyen.
Zadnjo študijo je pozdravila posebna predstavnica ZN za spolno nasilje v vojnih območjih Margot Wallstrom. ''Spolno nasilje, povezano z vojnim stanjem, je ena glavnih ovir miru v DR Kongo,'' je povedala. ''Brez obravnave bi lahko razkrojilo celotno socialno tkivo družbe v tej državi,'' je še dodala.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.