Po srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom je Fischer menil, da mora vodja inšpektorjev za nadzor orožja Hans Blix nemudoma začeti z inšpekcijami, da bi se lahko izognili vojaškemu posredovanju. Annan pa je izrazil upanje, da bodo v VS ZN soglasno podprli predlog resolucije o Iraku, kar bi bil najpomembnejši znak Bagdadu, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Annan in Fischer sta se sicer pogovarjala tudi o skorajšnjem članstvu Nemčije v VS ZN. Ta bo s 1. januarjem za dve leti postala nestalna članica VS ZN.
Blix se je medtem danes že drugič v tem tednu srečal z nestalnimi članicami VS ZN. Deset nestalnih članic je bilo sicer do preteklega tedna skoraj izključenih iz pogajanj petih stalnih članic o ameriškem predlogu resolucije o Iraku. Vsebina današnjega srečanja sicer ni znana.
Za danes sicer v VS ZN, kjer je predsedovanje s 1. novembrom prevzela Kitajska, ni predvidena razprava o resoluciji o Iraku. Razpravo bodo članice nadaljevale prihodnji teden, predah pa bodo izkoristile za neformalne posvete. Ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte je medtem potrdil, da je ameriški predlog resolucije doživel "določene spremembe" v skladu s stališči, ki so bila izražena v razpravah pretekli teden.
Predstavnik State Departmenta Richard Boucher je menil, da je soglasje o resoluciji mogoče doseči "v enem dnevu, največ pa v tednu dni". State Departement je še sporočil, da sta se državni sekretar Powell in ruski zunanji minister Igor Ivanov po telefonu ponovno pogovarjala o čimprejšnji vrnitvi inšpektorjev ZN v Irak. Ivanov je po pogovoru dejal, da so se stališča petih stalnih članic (ZDA, Rusija, Velika Britanija, Francija, Kitajska) glede resolucije o Iraku "resno zbližala" v vrsti točk, vendar po njegovem mnenju med njimi ostajajo pomembna nesoglasja.
Stališča stalnih članic se bližajo
Po besedah Ivanova Rusija še naprej vztraja, da osnutek resolucije nikomur ne sme dovoljevati uporabe sile proti Iraku. Rusija skupaj s Francijo in Kitajsko nasprotuje ameriškemu predlogu resolucije ZN in želi pred morebitno vojaško operacijo v Iraku dati Bagdadu možnost za sodelovanje z inšpektorji ZN za razorožitev.
Irak pa je danes pozval vodjo komisije inšpektorjev za nadzor orožja v Iraku (UNMOVIC) Hansa Blixa in vodjo Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohameda el Baradeja, ki ju je v sredo sprejel predsednik Bush, naj se prenehata klanjati zahtevam in pritiskom Washingtona. "Blix in el Baradej delata za ZN in nista uslužbenca ameriške administracije, da bi ju klicali v Washington" je zapisal dnevnik vladajoče iraške stranke Baas, As-Saura.