Po srečanju z voditeljem opozicijske ljudske stranke Jamesom Soongom, s katerim imata zelo različno mnenje glede Kitajske, sta v skupni izjavi obljubila, da "ne bosta izključila možnosti kakršnegakoli modela odnosov, ki bi temeljil na dobri volji."
Predsednik in Soong imata precej različno mnenje glede odnosov s Kitajsko, ki trdi, da je Tajvan del njenega ozemlja in grozi z vojno, če bo Taipei formalno razglasil neodvisnost. Soong Chena obtožuje pomanjkanja doslednosti v odnosih s Kitajsko in izzivanja Pekinga, medtem ko predsednik opozicijo obtožuje prevelike uslužnosti do Kitajske.
Chen načeloma nasprotuje možnosti združitve s Kitajsko, kljub temu pa je glede dajanja tako neposrednih izjav zelo previden. V preteklosti je tako večkrat zatrdil, da v času svojega mandata, ki se izteče maja 2008, ne bo razglasil neodvisnosti otoka, ne bo opustil uradnega imena Tajvana Kitajska republika in o tem ne bo razpisal referenduma. Chenovi privrženci sicer želijo, da bi iz imena Tajvana izpustili kitajska republika, s čimer se Kitajska verjetno ne bo strinjala.