Tujina

Vse najboljše Evropa!

Berlin, 24. 03. 2007 15.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Berlinu so pripravili slovesnost ob 50. obletnici podpisa Rimske pogodbe, ki pomeni rojstvo današnje Evrope.

Merklova gosti predsednike evropskih držav

Nemška kanclerka Angela Merkel s svojim možem
Nemška kanclerka Angela Merkel s svojim možem FOTO: Reuters

Berlin ni gostitelj zgolj zato, ker je prestolnica predsedujoče Uniji. Mesto je bilo namreč epicenter številnih grozot, ki so se na evropskih tleh dogajale v 20. stoletju, je tik pred začetkom berlinskega vrha pojasnila predsedujoča EU, nemška kanclerka Angela Merkel. "Mesto, ki je bilo nekoč razdeljeno, zdaj pa je združeno, je simbol za to, kar smo dosegli v Evropi v zadnjih 50 letih," je poudarila. Voditelji sedemindvajseterice bi lahko premostili velike razlike v razumevanju evropske prihodnosti do leta 2009, je še povedala kanclerka novinarjem v Berlinu, kjer potekajo slovesnosti ob visokem jubileju EU.

"Dejstvo je, da je dosedanje življenje EU zgodba o uspehu," pravi predsednik vlade Janez Janša
"Dejstvo je, da je dosedanje življenje EU zgodba o uspehu," pravi predsednik vlade Janez Janša FOTO: Dare Čekeliš

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker pa je pred začetkom vrha, na katerem želi EU s posebno berlinsko izjavo dati nov zagon evropskemu projektu, zagotovil, da cilj nikakor ni preobrazba EU v Združene države Evrope. "Ne poskušamo oblikovati Združenih držav Evrope, temu ostro nasprotujem," je poudaril.

Pogovori o nadaljnji institucionalni ureditvi naj bi se tako konkretno nadaljevali šele po francoskih predsedniških volitvah, ki bodo aprila. Ustavno vprašanje je v Franciji še posebej občutljiva tema, saj so bili prav Francozi tisti, ki so na referendumu maja 2005 prvi zavrnili ustavno pogodbo in s tem sprožili institucionalno krizo.

"Nizozemci in Francozi morajo upoštevati države, ki so ratificirale ustavo. Mi pa moramo upoštevati skrbi držav, ki so ji rekle ne," je povedal ob robu srečanja vrha Evropske ljudske stranke (EPP).

Pozabili na krščanske korenine?

V berlinski izjavi, ki je nekakšna rojstnodnevna čestitka EU sami sebi ob svoji 50. obletnici, je posebna zahvala državljanom dvanajstih novink iz zadnjih dveh širitev. Papež Evropo označuje kot odpadniško, ker pozablja na Boga in krščanske korenine ter zanika svojo lastno identiteto in tako izključuje vrednote, ki so "okrepile dušo kontinenta", še meni Benedikt XVI.

Papež opozarja, da se mu zdi, kot da je Evropa izgubila vero v lastno prihodnost
Papež opozarja, da se mu zdi, kot da je Evropa izgubila vero v lastno prihodnost FOTO: Reuters

"Če se hočejo vlade Evropske unije ob 50. obletnici podpisa Rimske pogodbe približati svojim državljanom, kako lahko potem izključijo osnoven element evropske identitete, kot je krščanstvo, z njim se namreč velika večina še vedno identificira," opozarja Benedikt XVI.

Voditelj rimskokatoliške cerkve je ob tem evropske politike pozval k izgradnji skupne evropske hiše, pri čemer po njegovem mnenju ne bi smeli pozabiti na krščanske vrednote.

Papež je dejal, da je Evropa z vidika demografije stopila na pot, ki bi lahko vodila do tega, da bi se poslovila od zgodovine. Papež se je ob tem zavzel za učinkovitejše uravnoteženje gospodarske in socialne dimenzije Evrope. Pomembno je imeti politiko, ki si prizadeva tako za blaginjo kot tudi za večjo konkurenčnost, je dejal papež.

Janša: EU je zgodba o uspehu

Premier Janša, nemška kanclerka, njen mož in premierjeva spremljevalka Urška Bačovnik
Premier Janša, nemška kanclerka, njen mož in premierjeva spremljevalka Urška Bačovnik FOTO: Reuters

"Danes je velik dan," je poudaril premier Janša. Evropska zgodba je dokaz, da se probleme da reševati z dobrimi kompromisi, ki bodo potrebni tudi v prihodnje, je menil. "Toda če bo Evropa tudi v prihodnje vztrajala pri svojih vrednotah, se bodo našle produktivne rešitve za odprte probleme," je povedal ob robu izrednega vrha Evropske ljudske stranke, posvečenega 50. obletnici podpisa Rimske pogodbe.

"Dejstvo je, da je dosedanje življenje EU zgodba o uspehu," je ocenil premier, hkrati pa dodal, da "seveda so problemi, kot so bili tudi v preteklosti". Te probleme se po njegovih besedah da reševati z "dobrimi kompromisi, ki poženejo stvari naprej".

S predsednikom vlade je v Berlinu tudi njegova spremljevalka Urška Bačovnik, vrha EPP pa so se tokrat izjemoma udeležili še minister za finance Andrej Bajuk, minister za okolje Janez Podobnik in evropski poslanec Alojz Peterle.
"Kompromisi bodo potrebni tudi v prihodnje, ker obstajajo razlike," je opozoril premier. Zaradi teh razlik je še posebej pomembno vztrajati pri vrednotah, na katerih temelji Evropa, je sklenil.

Berlinska izjava - čestitka za 50 let

Berlinska izjava vsebuje posebno zahvalo državljanom dvanajstih novink iz zadnjih dveh širitev, med njimi Slovencem, za njihovo svobodoljubje. "Zahvaljujoč ljubezni do svobode med ljudmi Srednje in Vzhodne Evrope je bilo mogoče enkrat za vselej preseči nenaravno delitev Evrope," se glasi neuraden prevod izjave, v kateri širitev sicer ni izrecno omenjena.

Berlinska izjava, ki jo bodo v nedeljo na neformalnem vrhu v Berlinu slovesno sprejeli voditelji EU kot simbol novega zagona evropskega projekta, je v slovenskem političnem prostoru pustila različna sporočila.

Posredno pa so kot pomemben uspeh ali cilj v njej omenjene tako dosedanje kot prihodnje širitve. Dosedanje širitve so izpostavljene v navedeni zahvali novim članicam v uvodnem delu, prihodnje širitve pa v sklepnem delu v pozivu k "odprtosti", ki sicer ni natančno opredeljena.

Hkrati z odprtostjo je v istem stavku dodan poziv k nadaljevanju "notranjega razvoja" Unije. Tako so snovalci besedila v izjavo vključili sklepe decembrskega vrha, s katerimi so voditelji članic EU državam v čakalnici za članstvo sporočili, da "vrata ostajajo odprta", a da mora EU najprej "pospraviti po hiši".

Takšen je torej abstrakten kompromis med zagovornicami in nasprotnicami širitve. Med prvimi je poleg Slovenije tudi Velika Britanija, med drugimi pa predvsem Francija, ki je skupaj z Nizozemsko z zavrnitvijo ustavne pogodbe na referendumu maja 2005 tudi sprožila institucionalno krizo Unije.

Sanader: Neomemba širitve dobra novica

Hrvaški premier je ponosen, da Hrvaška "na pragu polnopravnega članstva v EU" sodeluje na slovesnostih ob 50. obletnici EU
Hrvaški premier je ponosen, da Hrvaška "na pragu polnopravnega članstva v EU" sodeluje na slovesnostih ob 50. obletnici EU FOTO: Reuters

Dejstvo, da v berlinski izjavi, ki jo bodo v nedeljo slovesno sprejeli voditelji EU kot simbol novega zagona evropskega projekta, ni izrecno omenjena širitev, je "dobra novica", je ob robu vrha Evropske ljudske stranke pred začetkom neformalnega vrhunskega srečanja EU v Berlinu poudaril hrvaški premier Ivo Sanader. "Bolje je, da nismo omenjeni, kot da bi bili omenjeni," je dejal in dodal, da se tako ali tako "razume, da bo Hrvaška 28. članica Unije".

Berlinska izjava je "zelo dobra", je dejal Sanader, saj je "kratka in jedrnata, pa vendar govori o vsem bistvenem, kar se skriva za zamislijo evropske integracije". Nemško predsedstvo je z oblikovanjem izjave v najožjem krogu dokazalo, da je takšen način mogoče uporabiti tudi pri ustavni preureditvi EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

b_med_student@yahoo.com
25. 03. 2007 19.08
Glede Urškine inteligence, izgleda in še česa sploh ne dvomim, a se mi ne zdi korektno, da se gospodična sprehaja po tujih odrih in dvorih, za državljane Slovenije, zaradi katerih je praktično tam, pa ne more dati prav nobene izjave. Smo mar manj vredni kot tuji eminentneži?Mislim, da si s tem dela večjo škodo kot korist, saj ljudje od spremljevalke politika takega kova pričakujejo tudi kaj več kot lep obraz in obleko. Vloga, ki jo igra, gotovo zahteva od posameznika ogromno naporov, spremembo načina življenja in nenehno ustvarjanje pozitivne podobe v medijih, a je žal tako, da potegne vsaka vloga za sabo dobre in slabe stvari in nedoraslo se mi zdi, da bi nekdo pobiral samo tisto kar mu ustreza. Za tiste, ki mi bodo očitali foušijo, pa naj povem, da nimam razloga za njo - sem študentka medicine, pa tudi zunanji atributi so po mnenju drugih v redu.
ziveti@email.si
25. 03. 2007 07.30
Ja, kaj ste se pa zdaj na Urško spravili. Prav super je, vsaj enkrat je v svet preko politike šla ena baba, ne pa sami škisi. J.J. in U.B. uživajta, jaz bi tudi, pa še sram me ne bi bilo lepe, urejene in inteligentne spremljevalke...mater je dobra!!!
djordjevic.dejan@triera.net
25. 03. 2007 01.24
Ne, ne. Tu ne gre za favšijo. Dejstvo je, da bi se lahko cenjena spremljevalka premierja vsaj enkrat oglasila in spregovorila kakšno besedo za slovenske medije, če se že po svetu lahko sprehaja kot prva slovenska dama. To je moje skromno mnenje.
samec19@email.si
24. 03. 2007 22.11
Jožajoža fovšarija nič drugega
Jožajoža
24. 03. 2007 20.41
veš kaj,samec 19.tudi naš jo je imel,svojo ženo in otroke, pa si je zaradi funkcije kupil novo, mlajšo.slovenščina ji še dela malo preglavic, pa bo že(RUSKO-SLOVENSKO).frajer janša se ima za BONDA 007
samec19@email.si
24. 03. 2007 19.58
Veš kaj Jožajoža prvo kot prvo vsak predsednik vlade ima ponavadi spremljevalko in če ti greš očitat slovenskem premjeju, da pobira denar slovenskim davkoplačevalcem se zelo motiš. Ostalo pa je itak Slovenska fovšarija, ki je pri nekaterih preočitna. Jožajoža eden izmed takih si ti :)
Jožajoža
24. 03. 2007 19.47
ta "URŠA" že presega stroške DRNOVŠKOVEGA URADA.A VESTE, KAJ JE NAJHUJE V ŽIVLJENJU SLOV. VOLILCA:preštevat tuj denar in spat z svojo priležnico.NA RAČUN TEH REVEŽEV PA JANŠA PREŠTEVA SVOJ DENAR IN SPI S PODARJENO PRILEŽNICO
dominikherle@hotmail.com
24. 03. 2007 17.49
Sam je res žalostno, da evropska unija v svoji izjavi ni omenila Boga, ki je začetek in konec vseh stvari (Alfa in Omega)--Shame on them, big time!-----xx-- Papež je pa itak car!
ziveti@email.si
24. 03. 2007 17.26
Hvala bogu, da v berlinski izjavi niso nič govorili o krščanski veri. Kaj pa se zdaj ta zdrahar oglaša, tiho naj bo in naj tam v Vatikanu razmišlja, kje se da še kaj nagrabit...mater jim!
kenguru
24. 03. 2007 17.06
Vtika nos v stvari, ki se ga ne ticejo, potem pa se cudi, kako to, da ljudje sovrazijo RKC...
žoužek
24. 03. 2007 17.05
Ali je papež nestrpen do drugače mislečih? Po moje izobraženi ljudje ne verjamemo več teoriji izpred 2000 let in več. Nikjer še nisem zasledil znanstvenega dokaza o obstoju Boga. Je pa dejstvo, da je cerkev vse prej kot z Bogom vplivala na sedanjost, tudi z nazadnjaštvom... Pa brez zamere, to je le moje skromno mnenje!
andrej1977@volja.net
24. 03. 2007 16.29
prokleti zahojeni kristjanar... kakšna krščanska preteklost? ja ja, španska inkvizicija in podobni nikoli kaznovani zločini rimsko-katoliške cerkve... kakšen bog v ustavi... sej vatikan sploh ni članica EU (upam tudi da nikoli ne bo) in ne vem zakaj se ta zahojeni krščanar vtika v zadeve drugih držav in državnih skupnosti!!??