Mati Tereza se je rodila 26. avgusta 1910 v Skopju. Kasneje se je priključila irskemu Loreto redu nun, od koder so jo poslali v indijsko mesto Darjeeling za učiteljico. Leta 1931 je odšla v Kalkuto, kjer je skoraj 15 let poučevala zemljepis. Na ulicah Kalkute je videla reveže, brezdomce in otroke, ki so bili brez strehe nad glavo in so umirali na cesti.
To jo je tako pretreslo, da se je odločila, da jim bo pomagala. V ta namen je ustanovila nov red misijonark ljubezni, ki ga je leta 1950 potrdil papež Pij XII. Za reveže je začela ustanavljati domove (za umiranje, za gobavce, za otroke ...), kjer je skupaj s sestrami skrbela za podhranjene, bolne in umirajoče in jim lajšala trpljenje. Leta 1963 je nastala tudi moška veja reda, imenovana misijonarji ljubezni. Njeno poslanstvo danes nadaljuje 5000 sester redovne skupnosti misijonark ljubezni, ki delujejo v 762 skupnostih v 135 državah sveta.
Leta 1979 je mati Tereza dobila Nobelovo nagrado za mir za svoje humanitarno delo. Od leta 1983 naprej, ko je doživela srčni napad, je imela mati Tereza stalne težave z zdravjem. 1992 je prestala operacijo na ožilju, vendar pa se ji je zdravstveno stanje še naprej slabšalo. Umrla je 5. septembra 1997, 13. septembra pa je bila v Kalkuti pokopana z najvišjimi državniškimi častmi. 19. oktobra 2003 jo je takratni papež Janez Pavel II. proglasil za blaženo.
Slovesne maše in beli golobi
Ob 100-letnici rojstva ustanoviteljice redovne skupnosti misijonark ljubezni matere Tereze bo v župnijski cerkvi sv. Kancijana in tovarišev mučencev v Ljubljani ob 18. uri molitvena ura, ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres pa bo ob 19. uri daroval slovesno sveto mašo v počastitev njenega spomina.
Makedonski parlament se je v spomin nanjo sestal na izredni seji, medtem ko je bila v Kalkuti slovesna maša, na kateri so med drugim prebrali pismo papeža Benedikta XVI. ter v zrak izpustili več belih golobov, simbolov miru in sočutja.
Matere Tereze so se spomnili tudi v Albaniji, kjer je na ulicah opaziti številne njene slike, slovesne maše v njen spomin pa se je udeležil tudi predsednik Sali Berisha. Na Kosovu so ob stoletnici rojstva matere Tereze izdali spominsko znamko.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.