Začasni rezultati kažejo, da je glas "proti" zmagal z okoli 61-odstotno podporo.
Volilna udeležba je dosegla zahtevanih 40 odstotkov, ki so potrebni, da je referendum veljaven. Grški notranji minister Nikos Voutsis je sicer zvečer sporočil, da je na volišča odšlo okoli 50 odstotkov volilnih upravičencev.
Poudarki iz nagovora Aleksisa Ciprasa po referendumu: - Referendum nima zmagovalcev in poražencev. Je velika zmaga sama po sebi. - Demokracije ni mogoče izsiljevati niti v najtežjih okoliščinah. Je dominantna vrednota in pot naprej. - Hvala vsem – ne glede na to, kateri glas ste oddali. Danes smo eno. - Mandat, ki ste mi ga namenili, ne pomeni odmika od Evrope, ampak mi daje pogajalsko moč. - Odločitev grškega naroda je zgodovinska in pogumna. Njegov odziv bo spremenil ton dialoga v Evropi. - Grški narod je odgovoril na vprašanje, kakšno Evropo želimo. Evropo solidarnosti in demokracije. - Naša prva naloga bo stabilizacija bančnega sistema in ekonomska stabilnost. - Zdaj bo na mizi vprašanje našega dolga, predvsem v luči poročila IMF o njegovi vzdržnosti. - Naša država zdaj potrebuje enotnost, če želimo prestati izzive. - Danes praznujemo zmago demokracije. Jutri se bomo borili za sklenitev dogovora. |
Stranka Siriza, ki jo vodi premier Aleksis Cipras, je kmalu po objavi merodajnih rezultatov začela s slavjem. Tiskovni predstavnik je za Reuters dejal, da bo lahko vlada zdaj reagirala hitro, dosegla pogovor s kreditodajalci in stabilizirala bančni sistem.
Ura za Grčijo namreč še naprej tiktaka, država nujno potrebuje nekakšen dogovor s kreditodajalci, vladni predstavniki pravijo, da je časa le še 48 ur. Brez dogovora je namreč težko pričakovati, da bi država od ECB dobila nova likvidnostna sredstva, ki jih nujno potrebuje, če sploh želi odpreti banke.
Cipras: To ni začetek spopada z EU
Tako premier Cipras kot finančni minister Janis Varufakis sta dejala, da se takoj po referendumu začenjajo pogajanja za novo pomoč, za katero sta prepričana, da jo bo država dobila. Kljub temu pa Varufakis spet ni skoparil z ostrimi besedami na račun tistih, od katerih jutri pričakuje denar. Dejal je, da se končuje pet let dvoličnosti, kreditodajalce pa ponovno obtožil, da so zadnjih pet mesecev zgolj pniževali Grčijo.
Medtem je premier Cipras po poročanju več medijev večino večera preživel na telefonu z evropskimi voditelji, vsebina pogovorov pa ni znana. Je pa Cipras poudaril, da rezultat ne pomeni, da se začenja spopad med Grčijo in Evropsko unijo in dejal, da bi se morala vprašanja o tem, ali to pomeni tudi izstop iz evroobmočja, nehati enkrat za vselej. Pričakuje pa znižanje grškega dolga. Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Francois Hollande se bosta na pogovorih o Grčiji sestala jutri.
Varufakis je sicer že dolgo pred zaprtjem volišč izjavil, da bi lahko bil dogovor s kreditodajalci, če bo izglasovan 'ne', sprejet v 24 urah.
"Cipras ljudstvo vodi po v osamitev in brezup"
Nekaj manj optimistični so glede dogovora v Nemčiji. Nemški gospodarski minister Sigmar Gabriel je za Tagesspiegel dejal, da si po takšnem rezultatu ne predstavlja nadaljevanja pogajanj. "Zavrnili so pogoje evroobmočja," je dejal. In dodal, da Cipras ljudstvo vodi po poti v osamitev in brezup. Po njegovem je s svojim početjem "podrl še zadnje mostove, ki bi lahko vodili do kompromisa".
Iz glavnih evropskih finančnih središč medtem prihajajo prve reakcije na najverjetnejši rezultat referenduma. V Londonu pravijo, da se obeta turbulenten ponedeljek na finančnih trgih, saj se nad evroobmočjem znova zgrinjajo temni oblaki.
Evro se sicer kmalu po objavi rezultatov napram dolarju izgubil še nekaj vrednosti.
Šok za opozicijo
Visok odstotek glasov proti in s tem neuspeh kampanje za, je močno presenetil največjo opozicijsko stranko Nova demokracija.
Kmalu po razglasitvi prvih rezultatov so se zato začeli vrstiti pozivi vodji stranke in nekdanjemu premierju Antonisu Samarasu, naj odstopi, kar je v poznih večernih urah tudi storil.
V stranki sicer menijo, da obstajajo indici, da so nekateri tradicionalni podporniki stranke glasovali proti evropskim pogojem iz protesta proti Samarasu, ki si kot predsednik vlade, ki je želela izvajati reforme, ni nabral prav veliko simpatij niti med svojimi.
Kako je potekal referendumski dan ...
Oči Evrope in sveta so bile sicer ves dan uprte v Grčijo. "Nihče ne more prezreti sporočila odločenosti ljudi, ki usodo jemljejo v svoje roke... Voljo vlade je moč prezreti, ni pa moč prezreti volje naroda... Danes je dan zmage demokracije," je ob oddaji glasu dejal premier Aleksis Cipras. Izrazil je tudi prepričanje, da Grčija danes "odpira novo pot za vse narode Evrope in pomeni pomemben signal za prihodnje sodelovanje obubožanih držav z mednarodnimi posojilodajalci".
Grški predsednik Prokopis Pavlopulos je ob oddaji glasu Grke pozval, naj ostanejo enotni ne glede na izid referendum. "Ne glede na izid imamo obvezo, da enotno stopimo na težko pot prihodnosti," je še dodal.
Zapleteno vprašanje in še bolj zapletena situacija
Referendumsko vprašanje se je glasilo: "Ali naj bo sprejet načrt dogovora, ki so ga predložile Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad na evroskupini 25. junija 2015 in je sestavljen iz dveh delov, ki sestavljata njihov enoten predlog?"
Vprašanje so številni kritizirali kot nejasno in opozarjali, da Grki pogoje posojilodajalcev slabo poznajo, še manj pa se zavedajo možnih posledic svoje odločitve. Kritike so letele tudi na dejstvo, da ti pogoji sploh niso več aktualni, saj so bili s prekinitvijo pogajanj in odločitvijo Aten za referendum umaknjeni z mize.
Glasovanje je potekalo brez težav ali incidentov, je sporočilo grško notranje ministrstvo. Na posameznih voliščih v Atenah na začetku ni bilo ovojnic za glasovnice, a so to težavo hitro rešili.
Upniki so sicer od Grčije v zameno za nadaljnjo pomoč med drugim zahtevali zvišanje stopnje DDV, reze v obrambni proračun ter nadaljnji reformi pokojninskega sistema in javne uprave.
KOMENTARJI (2625)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.