Tujina

Vse več držav na udaru

Bruselj, 13. 05. 2009 16.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Po Franciji, Grčiji, Irski in Španiji čaka postopek zaradi prevelikega javnofinančnega primanjkljaja še Malto, Poljsko, Litvo in Romunijo. Tudi Slovenija se mu bo težko ognila.

Postopek zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja najverjetneje čaka tudi Slovenijo.
Postopek zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja najverjetneje čaka tudi Slovenijo. FOTO: Reuters

Evropska komisija je napravila prvi korak v postopku zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja v lanskem letu še proti štirim državam članicam EU: Malti, Poljski, Litvi in Romuniji, potem ko je februarja postopke že sprožila v primeru Francije, Grčije, Irske in Španije. Javnofinančni primanjkljaj omenjenih držav je namreč v lanskem letu prekoračil tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), kar kot najvišjo dovoljeno mejo določa pakt o stabilnosti in rasti.

S tem ima sicer predvsem zaradi sprejemanja protikriznih ukrepov težave večina članic EU, tudi Slovenija, ki naj bi po napovedih komisije v prihodnjih dveh letih beležila 5,5-odstoten in 6,5-odstoten javnofinančni primanjkljaj. Primer Slovenije bo sicer komisija preučila v analizi programa stabilnosti, ki ga je država poslala med zadnjimi, konec aprila. Čeprav v Bruslju opozarjajo, da bodo premislili tudi o ukrepanju v primeru držav, ki naj bi mejo presegle v prihodnjih letih, ob tem poudarjajo, da je prednostno ukrepati v primeru držav, ki so prag prekoračile že lani.

Minister za finance Franc Križanič je sicer v začetku meseca izrazil pričakovanje, da bo komisija postopek zaradi prekomernega primanjkljaja sprožila tudi proti Sloveniji. Minister oceno slovenskega programa stabilnosti pričakuje v prihodnjih tednih, razpravo o tem na zasedanju finančnih ministrov EU pa julija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nauders
13. 05. 2009 21.32
Še en paket Patrij nej naročijo pa bo
Abrams
13. 05. 2009 21.30
Zaposlenim v javni upravi je potrebno znižati plače in ukiniti privilegije. Država je postala leglo nedelavnih ljudi, prijateljev sorodnikov.
Tonček Balonček
13. 05. 2009 20.55
Jasno je, ta omenjene države nimajo vizionarjev tipa Janša, Bajuk, Vizjak, ali pa imajo na oblastii komuniste in so v isti situaciji kot mi!Vsi bi se lahko izognili tej krizi, pogoj pa so ukrep! Janša bi lahko vodil svetovno protikrizno gibanje (kot nekoč Tito neuvrščene!), z Vizjakom /novodobnim Kardeljem/ pa bi širila ideje in vizije, kako ukrepati proti ameriški in zahodni krizi! A ne bi bilo lepo? Nostalgija pač! Da to ne gre, je kriv Kučan, delno pa tudi Cvikl, Kos, Golubić in Kresalova!). Hočemo predčasen volitve!
okhasan1
13. 05. 2009 20.47
UKINULI BI VOJSKO KER JO SLO NE POTREBUJE PA BI BILO BOLJŠ. NEZAPOSLENE VOJAKE BI DALI V POLICIJO , VIŠEK BI PA PREKVALIFICIRALI IN ADJO PRIMANKLJAJ.
manco-capac
13. 05. 2009 20.26
Nič bat, tud Velika Britanija, Nemčija in ostala kompanija pride na vrsto...
illuminati
13. 05. 2009 17.43
JAVNO UPRAVO zelo zmanjšati - pa bo bolje.
robocop1
13. 05. 2009 17.39