Evropska komisija je napravila prvi korak v postopku zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja v lanskem letu še proti štirim državam članicam EU: Malti, Poljski, Litvi in Romuniji, potem ko je februarja postopke že sprožila v primeru Francije, Grčije, Irske in Španije. Javnofinančni primanjkljaj omenjenih držav je namreč v lanskem letu prekoračil tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), kar kot najvišjo dovoljeno mejo določa pakt o stabilnosti in rasti.
S tem ima sicer predvsem zaradi sprejemanja protikriznih ukrepov težave večina članic EU, tudi Slovenija, ki naj bi po napovedih komisije v prihodnjih dveh letih beležila 5,5-odstoten in 6,5-odstoten javnofinančni primanjkljaj. Primer Slovenije bo sicer komisija preučila v analizi programa stabilnosti, ki ga je država poslala med zadnjimi, konec aprila. Čeprav v Bruslju opozarjajo, da bodo premislili tudi o ukrepanju v primeru držav, ki naj bi mejo presegle v prihodnjih letih, ob tem poudarjajo, da je prednostno ukrepati v primeru držav, ki so prag prekoračile že lani.
Minister za finance Franc Križanič je sicer v začetku meseca izrazil pričakovanje, da bo komisija postopek zaradi prekomernega primanjkljaja sprožila tudi proti Sloveniji. Minister oceno slovenskega programa stabilnosti pričakuje v prihodnjih tednih, razpravo o tem na zasedanju finančnih ministrov EU pa julija.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.