Tujina

Vsi Evropejci brez viz v ZDA?

Bruselj, 26. 04. 2007 17.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

EU bo zahtevala od ZDA, da čim prej vsem državljanom članic unije zagotovijo vstop brez vizumov.

Slovenski državljani že nekaj let za vstop v ZDA ne potrebujemo vizumov
Slovenski državljani že nekaj let za vstop v ZDA ne potrebujemo vizumov FOTO: Reuters

EU bo na vrhunskem srečanju v Washingtonu v ponedeljek poskusila doseči preboj v pogovorih o uveljavitvi brezvizumskega režima, imenovanega program visa-waiver (VWP), v vseh svojih članicah. V ta program, ki omogoča poslovne in turistične obiske ZDA brez vizuma do 90 dni, so namreč sedaj vključene le stare članice brez Grčije in Slovenija.

Zastave
Zastave FOTO: Reuters

Ameriški veleposlanik se zaveda „nepoštenosti“ sedanje ureditve

Napredek naj bi bil dosežen septembra, so sporočili strokovnjaki v Evropski komisiji. Ameriški veleposlanik pri EU Boyden Gray pa je dejal, da sedanja ureditev "ni poštena" in da bi ZDA vizumske omejitve za nove članice utegnile odpraviti do konca leta, ko naj bi bila pripravljena potrebna zakonodaja. "Seveda pa je vedno treba računati na zamude," je dodal.

ZDA naj bi svoj položaj v pogovorih o odpravi vizumov za vse državljane EU izkoriščale kot pogajalsko orožje pri uveljavitvi svojih interesov pri reševanju drugega odprtega vprašanja v transatlantskih odnosih - dogovarjanju o sporazumu o varstvu podatkov letalskih potnikov. Ta dogovor bi strani morali skleniti do 31. julija, ko se izteče začasni sporazum.

"Na ameriški strani res obstajajo težnje po povezovanju teh dveh vprašanj," so povedali viri pri Evropski komisiji. Vendar pa EU vztraja, da sta to ločeni zadevi, ki ju je treba obravnavati ločeno, so danes poudarili tako viri pri nemškem predsedstvu unije kot viri pri komisiji.

V pogajanjih o odpravi vizumov za evropske državljane na vrhu ni pričakovati konkretnih odločitev, čeprav bodo rezultati pogovorov vključeni v skupno deklaracijo, so pojasnili nemški viri. "Potrebujemo preboj," so poudarili in dodali, da se bo o konkretnih potezah odločalo na sestankih, ki bodo sledili vrhu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User111100
26. 04. 2007 22.37
Drugače bi pa tudi jaz za romune vpeljal vizo!
User111100
26. 04. 2007 22.36
Še en dokaz kok je Slovenija bolj razvita!
User46767
26. 04. 2007 21.19
Važno je, da mi ne potrebujemo vizumov. Če si pa ostali ne znajo izpogajat tega...