Tujina

Vstop bi drago stal

Frankfurt, 17. 01. 2007 12.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vstop države s številčnim muslimanskim prebivalstvom bi po ugotovitvah iz poročila finančno močno obremenil EU.

Vstop Turčije v Evropsko unijo bi povezavo močno finančno obremenil, številne evropske regije pa bi ostale brez sredstev iz strukturnih skladov, ki jih dobivajo sedaj, v poročilu o učinkih nadaljnje širitve unije ugotavlja poslanec Evropskega parlamenta iz Nemčije Markus Pieper. Poročilo, ki ga v današnji izdaji povzema nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) še ugotavlja, da bi z vstopom Turčije in držav Zahodnega Balkana močno padel življenjski standard v uniji.

Protesti proti obisku papeža v Turčiji
Protesti proti obisku papeža v Turčiji FOTO: Reuters

Z vključitvijo vseh sedanjih kandidatk za vstop z Zahodnega Balkana in Turčije bi se ozemlje EU povečalo za 35 odstotkov, povezava bi imela za 27 odstotkov več prebivalcev, BDP unije pa bi bil višji le za štiri odstotke. Življenjski standard bi torej v povprečju močno padel, ugotavlja poslanec največje politične skupine v Evropskem parlamentu, Evropske ljudske stranke, Pieper. Poslanec sicer prihaja iz vrst nemških krščanskih demokratov (CDU), ki so med najglasnejšimi nasprotniki vstopa Turčije v unijo.

Več kot tretjina regij, ki so sedaj upravičene do sredstev iz strukturnih skladov, ker njihov BDP ne dosega 75 odstotkov povprečja unije, bo zaradi padca življenjskega standarda ob nadaljnji širitvi povezave ostala brez te pravice. Po izračunih Evropskega parlamenta bodo na ta način najbolj prizadete stare članice EU Italija, Francija, Nemčija, Španija in Grčija, piše FAZ.

Pieper zato predlaga, da bi bil vstop Turčije v unijo vezali na gospodarsko sposobnost unije za sprejem novih članic. "EU ne sme ponoviti napake, ki jo je naredila v primeru Bolgarije in Romunije, in prezgodaj dati obljub, ki jih ne more več preklicati," je prepričan evropski poslanec iz Nemčije.

Če bi Turčija članica unije postala leta 2024, bi po izračunih Pieperja iz strukturnih skladov dobila letno med 22,4 in 26 milijard evrov, česar si unija ne bi mogla privoščiti. Nemški poslanec se spričo tega dejstva zavzema za to, da Turčije ne bi sprejeli v EU, temveč bi ji namesto tega namenili sredstva za izgradnjo določenih panog ali regij. Tako bi bila Turčija povezana z unijo, tudi če ne bi bila članica, še ugotavlja poročilo, ki naj bi ga po navedbah nemškega dnevnika konec meseca obravnavali v odboru Evropskega parlamenta za regionalno politiko.

Evropska komisija je po pisanju FAZ do Pieperjevega poročila precej kritična. V Bruslju tako menijo, da so ocenjeni stroški turškega članstva v uniji pretirani in neutemeljeni, avtor poročila pa skuša le ustvariti ozračje proti vstopu Turčije v EU.

Kot je znano, uradna slovenska politika ter opozicijski LDS in SD podpirata vstop Turčije v EU.

  • Dogodki splošno 1
  • 	 The Duke Ellington
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4
KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User202729
17. 01. 2007 21.59
nintendo64.Oglej si malo film o Anatlojliji. In orutah samo tole, naj zenske same odlocajo o rutah, pa bos videl. Vprasam se zakaj Eu pri tako vaznih vprasanjih ne vprasa svoje ljudstvo. 60 procentov Francozov in Nemcev je bilo statisticno proti uvedbi evra. Vse kar Evropa uvede, dela proti vecini prebivalstva, pa bo tudi dosegla , da Turcija pride v Evropo-na zalost.Turcija lezi v Aziji. Ministri so v soli "spricali" zemljepisne ure.
User202729
17. 01. 2007 21.50
Vprasam se zakaj Eu pri tako vaznih vprasanjih ne vprasa svoje ljudstvo. 60 procentov Francozov in Nemcev je bilo statisticno proti uvedbi evra. Vse kar Evropa uvede, dela proti vecini prebivalstva, pa bo tudi dosegla , da Turcija pride v Evropo-na zalost.Turcija lezi v Aziji. Ministri so v soli "spricali" zemljepisne ure.
apolon
17. 01. 2007 21.49
JA turčija je drgač precej bolj razvita kot si določeni mislite. Problem je le vzhodni del. Istanbul pa prekaša celo sloveniji po razvitosti.
User46767
17. 01. 2007 20.10
Turčijo je treba čimprej sprejeti v EU z večletnimi dodatnimi omejitvami npr. pri pretoku delovne sile. Na dolgi rok bo Turčija zagotovo koristna članica (veliki novi še nenasičeni trg), povrhu vsega pa bo kot vzgled vplivala na ostale arabske (na perzijske dvomim) države, da se modernizirajo. Turčija je že danes, vsaj v svojem zahodnem delu, popolnoma moderna država. limonca4: se strinjam, da bi bilo treba naglavne rute v EU prepovedati oz. ženskam dati svobodo, da se same odločijo, kajti večina jih danes tak nosi pod prisilo svojih moških ali drugih sorodnikov.
limonca4
17. 01. 2007 19.24
Roko, to pa ni bilo lepo od tebe, da si napisal namesto Nemec (v mojih žilah se pretaka poleg slovenske tudi nemška kri) Švabo (kot da je okupator ali ščurku podobna žuželka). >:-l
balon200
17. 01. 2007 18.15
EU ni kulturno združenje ampak gospodarsko. Samo naivnež misli, da se hoče Švabo ali nek Anglež bratiti s Slovencem ali Bolgarom.
balon200
17. 01. 2007 18.11
Ma ja, ne vem no,..saj EU ni neka enonacionalna ali enoverska skupnost. Gre pač samo za gospodarsko in politično sodelovanje neodvisnih držav, da lahko skupaj konkurirajo Aziji in Ameriki. Sprejemanje držav v EU ne razumem kot sprejem v neko elitno družbo, ampak bolj kot orodje za dvig standarda Evropskih držav, da lahko potem lažje med seboj sodelujejo in navzven tudi nastopajo kot skupnost. V Evropi morajo vse države biti čim bolj razvojno na skupnem imenovalcu, da se lažje združujejo in sodelujejo, da so bolj kompatibilne. V tem je point tega kao sprejemanja v EU in 'strašnih pogojih in domačih nalogah, ki jih morajo izvesti države pristopnice. Če recimo tehnološko razvita Nemčija hoče recimo furati kak projekt z Bolgarijo, kjer mogoče še večina prebivalstva pase ovce (upam da ji ne delam krivice :)), bodo težko sodelovali ali sploh skupaj nastopali. Emocionalno, versko ali nacionalno vezanje na neko umetno tvorbo kot je EU, pa je enostavno nevarno, kot je bila to Jugoslavija, pa smo bili vsi nekako bolj izvorno povezani. V tej zgodovinsko zelo obremenjeni Evropi je nevarno pretirano furati neko evropsko identiteto, državo ali celo nacijo, tudi če se vsi molimo k istemu bogu. Čisto OK je, da ima vsak svojo državico in da sodeluje z drugimi toliko, da lahko živi. Turčija pa po moje v heterogeni evropski družbi ne bi smela izpasti preveč drugačna. Gre pač še za eno državo, ki bo lahko, če se bo dovolj 'upgreadala' postala koristen evropski gospodarski partner in zaveznik v 'boju' proti Kitajcem in Ameriki. EU moramo razumeti kot gospodarko združbo držav, ki obstajajo na evropskem kontinentu in nič več, nikakor ne kot versko ali nacionalno. S tem so sami problemi, posebej v Evropi.
limonca4
17. 01. 2007 16.59
Hot-shot69, ja, EU bo propadla kot mogočno Rimsko cesarstvo. Ali pa bomo EU preimenovali v Evroazijsko unijo, he he he he ... Jah, povabili bi lahko Japonce ... he he he he
User110436
17. 01. 2007 16.55
Enostavno povedano Turčija ni za v EU, prevec drugačna kultura, pa ni važn kako vse skupi obrnete, Turki ne marajo Zahodnjakov. Ce bo EU razpadla bo zaradi Turčije, pe še strelal se bojo naši vnuki...oz. skrival se bojo v gmajni:)
limonca4
17. 01. 2007 16.51
Kako je v islamskih državah, meni ni treba povedati, ker sem bila v kar številnih takšnih državah, tudi tam, kjer velja strogo šeriatsko pravo. Sem se morala jim prav prilagoditi (ne vem, zakaj oni, ki živijo na Zahodu, se ne morejo prilagoditi naši kulturi). Zato bi prav prepovedala ženskam nositi islamskih pokrival v javnosti. Nisem mislila na vse muslimane, ampak samo na islamske skrajneže, ki so tudi tam. Če spoštujejo nas in našo kulturo, so dobrodošli. Sicer je pa Turčija prerevna in ogromna, da bi ...
User202729
17. 01. 2007 16.34
Turcijo v EU. Ta prvo si oglej film o Anatoliji, pa bos videl. Seveda bi oni rad, da bi ji z dreka Evropa potegnila. Si pa pozabla, da mora to en placat. Seveda zato silijo vanj. Da o kulturi ne govorim. Bi rada zaklj nosila na glavi, ko Afganistanke. Jaz sem moskega spola, men se ni treba bati.
User2757
17. 01. 2007 15.45
Limonca, popolnoma si falila. Samo zato ker je država islamska, ne pomeni daje polna skrajnežev. Problem Turčije je v tem, da ZDA upajom da bodo preko nje Evropo bremzale od znotraj. Dokler se to ne razčisti Turčija res nima kaj počet v EU.
balon200
17. 01. 2007 15.35
limonca4,...a ti sploh veš koliko je v Evropi krščanskih skrajnežev? Koliko bomb so že vrgli,... na stotine. Musliman avtomatsko ne pomeni skrajnež, kot tudi kristjan ne pomeni avtomatsko skrajnež. V Turčiji po moje ni nič več skrajnežev kot drugje. Sploh pa izraz skrajnež nima nič zveze z muslimanstvom, skrajnež pomeni enostavno ekstremist in nima veze z vero. Če pa hočeš uporabiti besedo fundamentalist, pa ta sama po sebi ne pomeni nič slabega, beseda opisuje le nekoga, ki upošteva zelo stara prepričanja. V bistvu je beseda fundamentalist zlorabljena s slabšalnim prizvokom, ki so ga ustvarili mediji, tako kot to velja recimo za besedo konzervativen. Še najbolj točen izraz je terorist, ki ne obremenjuje nobene vere niti nacije. Alkaida, ETA, IRA,...itd... to so vse teroristi, pač iz različnih držav in različnih ver. Krščanstvo oz. muslimanstvo pa imajo to nesrečo, ker nekateri teroristi pripadajo ravno njim. Nevedni posebej ameriški mediji pa kar nabijajo, da so to muslimani,...in s tem zastrupili že ves svet. To je tako, kot bi recimo v Teheranu nek zahodnjak vrgel bombo, in bi potem okrivili ves krščanski živelj, od Irske, Južne Amerike do Evrope. Se pravi vsi kristjani so teroristi, Halo?
limonca4
17. 01. 2007 14.54
Turčija v EU nima kaj iskati. Kot da bi tudi islamskim skrajnežem nudili dobrodošlico.
User2757
17. 01. 2007 12.51
Zato ker je to žitnica Evrope, apolon. Iz istega razloga ne bi bil presenečen če bi bila v EU kmalu tudi Makedonija (morda celo pred Hrvaško). To so rodovitne planjave, ki kar kličejo po tem da se jih izkoristi. In Evropa ima namen to storiti.
apolon
17. 01. 2007 12.43
Ja ne vem zakaj je prišlo do vstopa Bolgarije in Romunije. Bolgarija je sigurno v slabšem stanju kot Turčija