Tujina

Vstop članic v senci akropole

Atene, 22. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen meni, da bodo kandidatke za članstvo v Evropski uniji pristopno pogodbo podpisale šele prihodnje leto v Atenah. Kandidatke so podpis pogodbe pričakovale že konec letošnjega leta.

Günter Verheugen
Günter Verheugen FOTO: Reuters

"Grško stran sem zaprosil, ali bi bila pripravljena pripraviti slovesnost ob sprejemu novih članic v EU," je v Atenah po srečanju z vodjo grške diplomacije Georgesom Papandreujem dejal Verheugen. Gre za prvi jasen znak, da kandidatke ne bodo podpisale pristopne pogodbe že konec letošnjega leta, temveč bodo to storile šele nekaj mesecev kasneje. Verheugen je kljub temu izrazil pričakovanje, da bodo pogajanja sklenjena do konca letošnjega leta.

"V senci akropole si ne znam predstavljati lepšega kraja za podpis pogodbe, ki bi jo lahko poimenovali atenska pogodba, nekje konec marca ali v začetku aprila leta 2003. Toda to je mogoče le pod pogojem, da bodo pogajanja do takrat končana," je povedal Verheugen.

Na Cipru ne perejo denarja

"Zavedam se slabega slovesa, ki ga ima Ciper v tem pogledu, vendar si tega ne zasluži," je dejal Verheugen

Verheugen je tudi zavrnil obtožbe, da naj bi bil Ciper eden od centrov pranja denarja, in ugibanja označil za neutemeljena. Poudarja, da Cipra ni na nobenem spisku držav, obtoženih pranja denarja, poleg tega pa otok po njegovih besedah popolnoma spoštuje mednarodna pravila.

Obtožbe proti Cipru so bile predvsem posledica suma, da otok oziroma tamkajšnje banke "nudijo zatočišče" premoženju nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, vendar doslej o tem ni bil predložen še noben dokaz.

Sicer pa je Verheugen med drugim poudaril, da bo bodo del pristopnih pogajanj med unijo in Ciprom t. i. off-shore investicije, vendar je komisar zagotovil, da omenjeno vprašanje nikakor ni povezano s pranjem denarja.

Ciper naj bi Miloševićevem režimu omogočal hranjenje denarja
Ciper naj bi Miloševićevem režimu omogočal hranjenje denarja FOTO: Reuters

Turčija še vedno v čakalnici

Kar zadeva možnosti Turčije, ki sicer ima status kandidatke, pristopnih pogajanj s petnajsterico pa še ni začela, je komisar ponovil, da mora država najprej izpolniti koebenhavnske politične kriterije, šele nato lahko računa na začetek pogajalskega procesa. "Opažamo sicer določen napredek, toda ostaja še veliko dela," je še pojasnil Verheugen. Ob tem je dodal, da spoštovanje človekovih pravic in verska svoboda predstavljata "temeljna pogoja, ki bi se ju morali zavedati turški voditelji". Posebej pa je komisar poudaril, da začetek pogajanj s Turčijo in ciprsko vprašanje nista medsebojno povezana. Izrazil je še željo, da bi Ankara v pogajanjih med grško in turško skupnostjo o vnovični združitvi otoka, ki se odvijajo pod pokroviteljstvom Združenih narodov, odigrala "konstruktivno vlogo".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10