Prebivalci Vzhodnega Timorja so se avgusta 1998 na referendumu z veliko večino izrekli za samostojnost, na kar so se nasilno odzvali nasprotniki osamosvojitve s pomočjo indonezijske vojske, vendar jim ni uspelo spremeniti volje ljudstva. Indonezijska vojska je morala zapustiti vzhodni del otoka Timor, kjer so nadzor prevzele sile ZN. Nato so Vzhodni Timorci s pomočjo UNTAET počasi gradili državo, ki bo kmalu sposobna skrbeti sama zase. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v zadnjem poročilu o delu UNTAET zapisal, da bo misija v mesecih pred razglasitvijo samostojnosti Vzhodnega Timorja ustrezno prilagodila obseg in dejavnosti in zagotovila gladek prehod v neodvisnost.
Najpomembnejša naloga UNTAET, ki naj bi v državi ostal še leto ali dve po razglasitvi samostojnosti, bo še naprej zagotavljanje varnosti Vzhodnega Timorja in stabilnosti nove vlade. Poleg tega poročilo našteva še približno 100 različnih dejavnosti, pri katerih bo moral UNTAET sodelovati še naprej, vendar večinoma v vlogi mentorja, ne pa upravljalca. Poleg tega se bo UNTAET nenehno krčil. Ob razglasitvi samostojnosti bi tako sedanjih 9000 mirovnih vojakov skrčili na 5000, mednarodno osebje in prostovoljce pa za približno tri četrtine.
Ustavodajna skupščina Vzhodnega Timorja je bila izvoljena 30. avgusta letos in ima 88 članov. Največ, 55 sedežev, ima stranka Fretilin, ki izhaja iz osvobodilnega gibanja proti indonezijski okupaciji. Socialdemokratska stranka je bila proti resoluciji o datumu osamosvojitve, ker se ji ni zdelo smiselno postavljati umeten datum brez poprejšnjega sprejetja urnika oz. vrstnega reda dejavnosti ob prehodu v dokončno samostojnost. Kljub temu naj bi Varnostni svet 31. oktobra na seji o Vzhodnem Timorju datum potrdil. Popoln umik mednarodne skupnosti z Vzhodnega Timorja za zdaj ni priporočljiv, saj na zahodnem delu otoka, ki je ostal pod indonezijsko oblastjo, še vedno vztrajajo oboroženi nasilneži, ki so v zadnjih letih občasno uprizarjali obmejne incidente. Mirovne sile ZN pod vodstvom Avstralije so njihove vpade uspešno odbijale in jih pri tem več ubile. Če se bodo mednarodne enote umaknile, preden bo Vzhodni Timor sposoben sam skrbeti za svojo varnost, obstaja velika verjetnost, da se bodo proindonezijske milice odločile za novo nasilje. Indonezijska vlada kljub obljubam nasilnežev doslej ni uspela obvladati.