Tujina

Walker ostaja v priporu

Washington/Rijad, 06. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriško zvezno sodišče v Virginiji je zavrnilo zahtevo odvetnikov "ameriškega talibana" Johna Walkerja Lindha, da bi se obtoženec zagovarjal s prostosti, ker naj bi bil preveč nevaren za okolico.

Protesti proti Walkerju
Protesti proti Walkerju FOTO: Reuters

Obenem pa naj bi obstajala tudi možnost, da bi Walker pobegnil iz ZDA. Obramba je v torek na sodišču vložila zahtevek, da Walkerja izpustijo na podlagi varščine, svojo zahtevo pa je med drugim utemeljevala z dejstvom, da obtožnica temelji le na izjavi nekega agenta Zveznega preiskovalnega urada (FBI), ki je zaslišal Walkerja v Afganistanu, kar pa ni zadosten dokaz za to, da je obtoženec storil kakršnokoli kaznivo dejanje.

Walker je v desetih točkah obtožnice obtožen sodelovanja v zaroti proti ameriškim državljanom v tujini in sodelovanja s terorističnimi skupinami, v primeru obsodbe pa mu grozi večkratna dosmrtna ječa. Ameriški taliban je bil aretiran na severu Afganistana, kjer je sodeloval v uporu zapornikov v mestu Mazar-i-Šarif, pod strogimi varnostnimi ukrepi pa so ga januarja prepeljali v ZDA.

Savdska Arabija priznala državljanstvo teroristov

Savdska Arabija je prvič priznala, da je 15 od skupno 19 ugrabiteljev letal, ki so 11. septembra lani izvedli teroristične napade na Svetovni trgovinski center (WTC) v New Yorku in poslopje Pentagona v Washingtonu, savdskih državljanov. Kot je dejal savdski notranji minister princ Najef Ben Abdel Aziz, so imena, ki so jih prejeli, potrdila, da gre za savdske državljane.

Obenem je opozoril, da Savdska Arabija ne prevzema odgovornosti za njihova dejanja. Čeprav so ZDA že več časa vztrajale, da je bilo med ugrabitelji 15 Savdijcev, je Savdska Arabija pred tem trdila, da je državljanstvo petnajsterice dvomljivo.

Po Najefovih besedah je Savdska Arabija po 11. septembru priprla okoli 30 oseb, ki so bile na seznamu ZDA, nekateri od njih pa so že na prostosti. Osebe, ki so še vedno v zaporu, pa so pod vplivom idej Osame bin Ladna, je pojasnil princ Najef. Princ Najef je tudi pojasnil, da nima podatkov o tem, če je glavni osumljenec za teroristične napade na ZDA Osama bin Laden še živ, in dodal, da jih to tudi ne zanima. Bin Laden se je rodil v Savdski Arabiji, leta 1994 pa so mu savdsko državljanstvo odvzeli.