Prevajalka FBI Sibel Edmonds je za britanski časopis The Independent dejala, da so trditve vladne svetovalke za varnostna vprašanja Condoleezze Rice, da tovrstnih opozoril ni bilo, "nezaslišana laž".
33-letna prevajalka je bila ena od mnogih, ki jih je nekaj dni po napadih 11. septembra najela FBI, da bi prevajali zbrane dokumente in zvočne posnetke. Na podlagi teh informacij naj bi bilo jasno, da je bilo že spomladi in poleti 2001 dovolj informacij o načrtovanem napadu, je povedala Edmondsova. "Povsem nemogoče bi bilo, da o tem ne bi bila opozorjena obveščevalna služba."
Kot je izjavila Edmondsonova, so imeli v Washingtonu na voljo splošne podatke o časovnih okvirih možnega napada in o uporabljenih metodah, pa tudi o osebah, ki bi lahko ukazale izvedbo takšnih akcij. "Predsednik George Bush je dejal, da ni bilo specifičnih informacij o 11. septembru, kar je točno, a to samo zato, ker je dejal 11. september. Bilo pa je dovolj splošnih podatkov o načinu uporabe letal in da je le vprašanje mesecev, kdaj bo napad," je dejala.
The Independent še poroča, da bodo obtožbe Edmondsove, Američanke turškega rodu, ki govori azerbajdžansko, turško, jezik farsi in angleščino, ponovno razvnele kontroverznosti o tem, ali je ameriška administracija ignorirala opozorila na račun teroristične mreže Al Kaide, ki so se pojavila v zadnjem času, ko je Richard Clarke, nekdanji protiteroristični koordinator Bele hiše, ameriško administracijo obtožil, da je pred terorističnimi napadi v ZDA prezrla ta njegova opozorila.
Ricova bo zaslišana prihodnji teden
Komisija, ki raziskuje okoliščine terorističnih napadov v ZDA 11. septembra 2001, je sporočila, da bo svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice zaslišala javno in pod prisego v četrtek, 8. aprila.
Vihar, ki ga je v Washingtonu povzročila knjiga nekdanjega protiterorističnega koordinatorja Bele hiše Richarda Clarka "Proti vsem sovražnikom," v kateri Clarke trdi, da za administracijo predsednika Georgea Busha pred 11. septembrom terorizem ni bil prednostna naloga in da je vojna proti Iraku škodila vojni proti terorizmu, namreč še zdaleč ni potihnil.
Ricova bo morala komisiji pojasniti, kaj vse je administracija storila pred napadi, da bi zavarovala Američane, predvsem pa odgovoriti na nekatere Clarkeove obtožbe, ki jih je sicer doslej zavračala v številnih intervjujih.