Mahmud Salem, ki ga je svet spoznal med protesti v Egiptu, se je letos kot gost debate z naslovom "Prihodnosti moči" udeležil Blejskega strateškega foruma. Zaslovel je kot bloger, poleg tega pa je tudi redno pošiljal sporočila o agresiji egiptovskih varnostnih sil nad protestniki, ki so v začetku leta uspešno strmoglavili večdesetletni režim Hosnija Mubaraka.
Slednjemu trenutno že sodijo zaradi korupcije, poleg njega pa sta obtožena tudi dva njegova sinova in nekaj njegovih ožjih pomočnikov. Salem, ki je na spletu znan pod psevdonimom Sandmonkey, pravi, da je ta sodni proces pomemben zaradi kredibilnosti novih oblasti.
Sicer pa njega ta proces niti ne zanima preveč. "Bolj me skrbi prihodnost kot pa preteklost. Veste, želim videti celovito rešitev za probleme, s katerimi se soočamo. Človeka smo odstavili," pravi egiptovski bloger, ki dodaja, da si sedaj želi videti Egipt, ki mu bo vladala civilna družba.
Pojasnil je, da je imela vojska v Egiptu vedno nadzor nad državo, zato se ji bo sedaj zelo težko odpovedala. "To je problem, s katerim se zdaj soočamo. Vojska noče predati oblasti. Problem je v samem vodstvu vojske. Menim, da bi lahko proces prenosa oblasti trajal tri do štiri leta," odgovarja na vprašanje, kdaj bi lahko Egipt resnično nadzirala civilna družba.
Med samo vstajo, v kateri je bil tudi sam pretepen in zaprt, Muslimanska bratovščina po njegovih besedah ni veliko pomagala. Kot trdi, so se priključili šele na koncu, sedaj pa so oblikovali več strank. A Salem, ki bo tudi sam kandidiral na parlamentarnih volitvah – te naj bi potekale novembra letos – meni, da bratovščina prav veliko možnosti nima. V času Mubarakovega režima so bile namreč Muslimanski bratovščini prepovedane politične aktivnosti. "To so oportunisti. Nove vlade ne bodo sestavljali, lahko pa morda dobijo od 20 do 30 odstotkov glasov. V prihodnjih šestih letih mislim, da ne bodo imeli vodilne vloge," je prepričan Salem, ki pravi, da bloge piše že sedem let, na spletnem omrežju Twitter pa je aktiven zadnja štiri leta.
Z internetom do večjega nadzora nad vlado
Glede same uporabe interneta in njegove vloge v protirežimskih vstajah pa je dejal, da bo imel internet predvsem znatno vlogo pri nadziranju vlad. Vsaka oseba bo imela na spletu le eno identiteto in bo lahko tako izkazovala svojo voljo. "Menim, da v prihodnosti ne bomo več hodili na volitve. Vse bomo lahko storili že od doma. Parlament bi sicer verjetno še vedno potrebovali, saj je sprejemanje zakonov še vedno potrebno, vendar pa bi lahko državljani doma potrjevali zakone, ki jih bodo poslanci sprejemali," še pravi.
Salem je bil zadnja leta predvsem politični aktivist. V največji meri se je zavzemal za svobodo govora in za spremembo režima. "Ves ta čas so me večkrat prijeli in tudi pretepli," je zaključil.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.