V preteklosti je veliko letal doseglo višje plasti atmosfere, vendar z različnimi manevri ali s pomočjo raketnih motorjev. Edina izjema je bil SR-71, ki je bil narejen, da z izredno močnimi motorji doseže takšno višino in hitrost, da bi bil imun na sovražnikovo protiletalsko obrambo in da to lahko počne daljši čas.
Posebnost Perlan Mission II je, da nima motorja, ki bi uspel zadrževati ekstremno visoke hitrosti, potrebne za horizontalni let na višini nad 20 kilometrov. Kako ostane na takšni višini? Jadra na redkih visokoatmosferskih zračnih tokovih, ki nastanejo s pomočjo močnih gorskih vetrov in spuščajočega se hladnega zraka iz arktičnih regij.
Pomoč pri zadrževanju višine so tudi njegova majhna teža, saj ima samo 816 kilogramov, posebna oblika in računalniška pomoč pri iskanju pravih tokov. Ima razpon kril 26 metrov in doseže neverjetnih 450 kilometrov na uro, a bo zaradi zelo redkega zraka na 20 kilometrih indikator kazal le 70 kilometrov na uro, zato je za pravilno letenje ključen GPS. Prav tako je potrebna posebna obleka, ki bi v primeru luknje v kabini letala, ki je pod pritiskom, povzročila, da človeška kri dobesedno zavre, kot da bi odprli steklenico mineralne vode.
Rekordni let:
Perlan II in sam projekt v celoti vodijo prostovoljci pod pokroviteljstvom Airbusa, ki želi s tem projektom bolje razumeti delovanje zračnih tokov, turbulence in iskati nove poti, ki bi pospešile in poenostavile medcelinsko letenje.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.