Napovedani shod po petkovi molitvi se je v predmestju Damaska hitro sprevrgel v spopad med varnostnimi silami sirskega predsednika Bašarja al Asada in opozicijskimi protestniki. Vladne sile so poskušale protestnike razgnati z dimnimi bombami in bombami z žeblji, ti pa so jih v zameno zasuli s kamenjem.
Po navedbah organizacije Human Rights Watch (HRW) naj bi se zbralo okoli 70 tisoč ljudi, doslej pa jih je bilo ranjenih vsaj 20. Množica naj bi bila namenjena proti mestni hiši, kjer naj bi bili nastanjeni opazovalci Arabske lige, ki od ponedeljka dalje nadzirajo izvajanje mirovnega načrta za končanje devet mesecev trajajočega nasilja nad protestniki, ki je zahtevalo že več kot 5000 življenj.
O večjih shodih poročajo tudi iz Hame, kjer naj bi vladni vojaki ustrelili najmanj pet protestnikov, Homsa in Idliba. V slednjem mestu naj bi varnostne sile ustrelile dva človeka, več kot 37 pa naj bi jih ranili. Več kot 20 protestnikov je bilo ranjenih. O nasilju nad protestniki poročajo tudi iz kraja Dara, kjer naj bi vojska ubila najmanj pet ljudi, 17 pa naj bi jih aretirali. V Homsu naj bi ubili tudi pet pripadnikov sirskih varnostnih sil. Vsega skupaj naj bi se na ulice v 74 sirskih mestih podalo okoli 250 tisoč nezadovoljnih ljudi z vladnim režimom.
Samo včeraj je umrlo najmanj 40 ljudi. Največ med simpatizerji aktivistov, potem ko so varnostne sile streljale v množico pred mošejo v predmestju Damaska, kjer so pričakovali obisk opazovalcev.
Vprašljiva verodostojnost opazovalcev
Opazovalci Arabske lige so jezni množici protestnikov pojasnili, da je njihovo delo le opazovanje in ne pomoč pri odstranitvi predsednika in padcu režima. ''Naš cilj je v Sirijo vrniti mir in stabilnost,'' je protestnikom sporočil eden izmed opazovalcev. V Sirijo je sicer doslej prispelo okoli 60 opazovalcev od 150, ki pa jim mnogi protestniki ne zaupajo.
Od začetka tedna, ko je v državo prispela misija opazovalcev, je umrlo že najmanj 130 ljudi, kar povzroča zaskrbljenost tudi v ameriškem State Departmentu. Nasprotno pa rusko zunanje ministrstvu meni, da poročila arabskih opazovalcev, od katerih pričakujejo profesionalnost in nepristranskost, kažejo, da so razmere v Siriji "pomirjujoče". Nekateri pa se sprašujejo, koliko so lahko opazovalci Arabske lige nepristranski, če nekatere od njihovih vlad grobo zatirajo podobne proteste? Še posebej, ker je njihov vodja sudanski general Mustafa Dabi, ki je svoje znanje pilil tudi v Darfurju.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.