
542 strani dolg dokument, imenovan Socialni katekizem, tudi poudarja, da bi morali v državni zakonodaji upoštevati krščansko moralo. Kar zadeva področje vojne in miru, Vatikan vztraja pri pravici do samoobrambe, medtem ko preventivna vojna brez jasnega dokaza ogrožanja po mnenju Vatikana sproži težka moralna in pravna vprašanja. Kot navaja dokument, imajo zgolj določene mednarodne organizacije pristojnost odobriti vojaške operacije. Pri tem Socialni katekizem namiguje na Združene narode.
Družina je, kot piše v dokumentu, naravna socialna enota in je odločilnega pomena za razvoj posameznika. Zakon je zakrament, zato zakoncev ne bi smeli enačiti s pari, ki živijo skupaj in niso poročeni. Vatikan se zavzema tudi za to, da bi lahko ženske imele kariero, ne da bi se pri tem morale odpovedati družini. Socialni katekizem podpira tudi demokracijo in varovanje okolja.
Socialni katekizem je šest let pripravljal papeški svet za pravičnost in mir, močno pa ga je zaznamovala konservativna usmerjenost papeža Janeza Pavla II.