Podjetje Jukos, ki bo moralo finančnemu ministrstvu plačati skupaj za 3,4 milijarde dolarjev kazni in neplačanih davkov sicer trdi, da bi lahko plačilo zahtevane vsote pomenilo stečaj podjetja, še posebej, ker ima še vedno blokirano aktivo.
Podjetje je sicer pod hudim udarom ruskih oblasti zaradi obtožb utaje davkov in sodnega procesa proti nekdanjemu generalnemu direktorju Jukosa Mihailu Hodorkovskemu.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v četrtek sicer dejal, da stečaj podjetja, kot je Jukos, ni v interesu Rusije. "Vlada si prizadeva ravnati tako, da podjetje ne bo propadlo," je dodal, a obenem poudaril, da podjetje mora plačati svoje obveznosti. Menil je sicer, da je to stvar, o kateri bo odločilo sodišče.
Jukos je v torek v pismu ruskemu premieru Mihailu Fradkovu predlagal prodajo svojih delnic državi, v zameno pa bi država odmrznila aktivo podjetja, da bi lahko odplačalo 3,4 milijarde dolarjev davčnih obveznosti in glob. Ta dolgo pričakovani korak naj bi pomenil "formalno kapitulacijo" sklada Menatep, ki je večinski lastnik Jukosa, in naj bi predstavljal pogoj za izvensodno poravnavo.
Rusko davčno ministrstvo je sicer že doseglo pomembno zmago, ko je moskovsko arbitražno sodišče v začetku junija ugodilo njegovi zahtevi in Jukosu naložilo izplačilo utajenih davkov. Sodišče je namreč ugotovilo, da je koncern leta 2000 nezakonito izkoristil luknje v davčni zakonodaji, zaradi česar je dolžan državi.