Evropski poslanci so ta teden na plenarnem zasedanju v Strasbourgu podprli predlog direktive o standardih kakovosti in varnosti človeških organov, namenjenih za presaditev, ki naj bi poenostavila postopke darovanje, presajanja in izmenjave organov med članicami EU in skrajšala čakalne vrste za bolnike.

V skladu s sprejeto direktivo bi morale države članice EU zagotavljati najvišjo možno zaščito živih darovalcev, ta darovanja pa morajo biti prostovoljna in neplačana. Načelo brezplačnosti sicer ne preprečuje živim darovalcem, da prejmejo nadomestilo, če je omejeno izključno na povračilo za stroške in nevšečnosti, povezane z darovanjem.
V vsaki državi naj bi opredelili pristojne ustanove, ki bi bile odgovorne za zagotavljanje standardov kakovosti in varnosti organov, namenjenih za presaditev. Te ustanove bi morale na podlagi skupnih standardov nato določiti podrobna pravila delovanja za vse faze postopka, od darovanja do presaditve ali odstranitve. Države članice bi lahko vedno ohranile ali uvedle strožja pravila od minimalnih predpisov.
Evropska poslanka Tanja Fajon je po odločitvi Evropskega parlamenta izrazila prepričanje, da bodo imenovanje koordinatorjev za presaditev in darovanja v vsaki bolnišnici in izmenjava informacij in najboljših praks pomagali državam s pomanjkanjem organov za presaditev. Poudarila je še, da v Sloveniji v zadnjih letih narašča število ljudi, ki se odločijo darovati svoje organe, a je še vedno pod povprečjem EU. Poslanka še opozarja, da morajo biti darovanja organov prostovoljna in brezplačna, saj lahko le tako zagotovimo enakost pri dostopu do razpoložljivosti organov. Prav tako morajo biti po njenem mnenju zagotovljeni zaupnost in varstvo podatkov in najvišja možna zaščita živih darovalcev.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.