Tujina

Za diplomatsko rešitev

Ankara, 26. 04. 2007 16.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iran in EU si želita najti diplomatsko rešitev jedrskega vprašanja, sta izjavila predstavnik EU Solana in iranski pogajalec Laridžani.

Ali Laridžani in Javier Solana upata, da bosta našla diplomatsko rešitev
Ali Laridžani in Javier Solana upata, da bosta našla diplomatsko rešitev FOTO: Reuters

Glavni iranski jedrski pogajalec Ali Laridžani in visoki predstavnik EU Javier Solana sta po današnjih pogovorih v Ankari poudarila, da si obe strani želita diplomatske rešitve iranskega jedrskega vprašanja. Že po sredinem srečanju v turški prestolnici sta izjavila, da je prišlo do določenega napredka pri reševanju iranske jedrske krize, hkrati pa sta napovedala, da naj bi se v naslednjih dveh tednih ponovno sestala.

"Mislim, da se na nekaterih področjih približujemo skupnemu stališču, da je najboljši pristop k reševanju vprašanja skozi pogajanja," je Laridžani dejal po današnjih pogovorih s Solano. Dodal je, da bi vprašanje lahko razrešili ob upoštevanju pravil mednarodnega prava, določil sporazuma o neširjenju jedrskega orožja ter s pomočjo jedrskih inšpektorjev Združenih narodov.

"Ne moreva delati čudežev, a poskusila sva proces reševanja jedrskega vprašanja pomakniti nekoliko naprej. Že samo to, da sva se znova sestala, je pomembno dejstvo. Želja vseh je, da bi vprašanje razrešili po diplomatski poti," pa je poudaril Solana, ki zastopa šesterico držav, ki se pogajajo z Iranom, to so ZDA, Rusija, Velika Britanija, Francija, Kitajska in Nemčija.

Pogovori v Ankari so bili najbolj resen poskus preboja v pogajanjih z Iranom v zadnjih sedmih mesecih, vendar diplomatski viri še vedno menijo, da je zaradi neomajne drže Irana glede ustavitve procesa bogatenja urana le malo možnosti za napredek. Šesterica je sicer Iranu že junija lani ponudila gospodarske, tehnološke in varnostne ugodnosti, če bi se ta strinjal s prekinitvijo bogatenja urana, v nasprotnem primeru pa mu zagrozila z zaostritvijo sankcij. Iran je kljub temu vztrajal z bogatenjem, tako da se prava pogajanja niso nikoli začela, Varnostni svet ZN pa je zaradi nespoštovanja pozivov k ustavitvi bogatenja urana uvedel paket sankcij proti Iranu.

'Daj – dam' politika

Pogovori naj bi se dotaknili tudi švicarske pobude t.i. dvojnega premora. Po njej naj bi Iran zamrznil program bogatitve urana, v zameno pa šesterica v okviru Varnostnega sveta ZN ne bi sprejela nobenih dodatnih sankcij proti Iranu. Medtem bi se pogovori med Solano in iranskimi predstavniki nadaljevali.

Po trditvah neimenovanih diplomatov naj bi takšni rešitvi nasprotovale Velika Britanija, Francija in ZDA, a nekateri izmed njenih vidikov bi vseeno lahko bili uporabljeni kot osnova za nadaljnja pogajanja.

Laridžani in Solana sta se v Ankari sicer srečala že v sredo zvečer, danes pa naj bi pogovore po delovnem zajtrku s turškim zunanjim ministrom Abdullahom Guelom nadaljevala tudi v hotelu, kjer sta bila nastanjena. Dodatni pogovori so načrtovani čez dva tedna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.