Ta vsebuje paket predpisov o ciljih in načelih delovanja tega prostora. Ta pravila bodo okrepila moč EU kot regulatorja, ki bo zagotovil skladne in učinkovite ukrepe v celotnem zračnem prostoru, je ob tem zatrdila evropska komisarka za transport Loyola de Palacio, ki je v imenu Evropske komisije pozdravila to odločitev.
"Dosegli smo mejnik na področju evropske transportne politike," je dodala komisarka, ki jo veseli, da bo Evropa na ta način končno dobila enoten zračni prostor, "ki bo omogočal varno in trajnostno rast zračnega prometa". Po njenih besedah je bil zadnji čas za reformo upravljanja zračnega prometa. "Enotni zračni prostor bo potnikom prinesel koristi zaradi višje kakovosti storitev, ponudnikom storitev pa odprl nove priložnosti," je dodala Loyola de Palacio.
Paket predpisov je usmerjen k izpolnjevanju dveh ključnih ciljev. Prvi je vzpostavitev ustreznega sistema odločanja in reguliranja, ki bo vodil v izboljšanje varnostnih standardov in obenem odpravil strukturne težave pri nadzoru zračnega prometa. Drugi cilj pa je usmerjen v celovito reformo upravljanja zračnega prometa, predvsem prek reorganizacije ponudbe in nadzora nad storitvami v zračnem prometu ter pospeševanja in razvoja novih tehnologij. Evropska komisija je napovedala, da se bo prihodnje leto skupaj z evropsko organizacijo za varnost letalstva Eurocontrol lotila oblikovanja pravil za uresničevanje teh ciljev, ki naj bi predvidoma začela veljati do konca leta 2004.
Za sedaj, opozarja Evropska komisija, je evropski zračni prostor še vedno razdrobljen in v posameznih državah veljajo zelo različna pravila. Letalo, ki denimo leti iz Rima v Bruselj, preleti devet kontrolnih centrov, od katerih vsak deluje v skladu z nacionalno zakonodajo. Tako države določajo različne nadmorske višine leta, razlikujejo se sistemi prepovedi preletov v vojaških območjih, pa tudi oprema, ki jo država zahteva za zagotavljanje sledljivosti letala.