Tujina

Za Lufthanso herojski pilot Sully ne bi bil dovolj dober

Luxembourg, 13. 09. 2011 16.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
T.Še./STA
Komentarji
7

Lufthansa namreč odpušča pilote, ki dosežejo starost 60 let. Vendar pa bo to morala spremeniti, saj je evropsko sodišče odločilo, da gre za diskriminacijo na podlagi starosti.

Sodišče je odločilo, da Lufthansa diskriminira.
Sodišče je odločilo, da Lufthansa diskriminira. FOTO: Reuters

Pilota Chesleyja Sullenbergerja, ki je z vrhunskim manevrom in pristankom na reki Hudson leta 2009 155 ljudi rešil gotove smrti, bi v nemški letalski družbi Lufthansa letos odpustili, če bi seveda pilotiral za njih. Lufthansa je namreč uvedla starostno mejo za opravljanje poklica pilota pri 60 letih. In Sully je letos, dve leti po 'čudežu' na reki Hudson, dopolnil 60 let. In verjetno bi se marsikdo počutil bistveno bolj varnega v letalu, ki bi ga pilotiral on, kot pa kakšen mlajši pilot.

Vendar pa ne gre le za to. Sodišče EU je danes ugotovilo, da je pilotom treba dovoliti, da delo opravljalo tudi po 60. letu. Kot ugotavlja vrhovni sodni organ Unije, je postavitev starostne meje za opravljanje poklica pilota, ki jo je uvedel nemški letalski prevoznik Lufthansa, diskriminatorna.

Kot je ocenilo sodišče, direktiva, ki ureja področje zaposlitev in poklicev, prepoveduje kakršno koli neupravičeno razlikovanje pri obravnavi zaposlenih glede na njihovo starost.

Države članice EU pa so imele pri implementaciji direktive kljub temu možnost, da uzakonijo razlikovanje pri obravnavi zaposlenih na podlagi njihovih fizičnih sposobnosti, četudi so te povezane s starostjo, in sicer s ciljem, da bi zagotovile profesionalnost in javno varnost, je opozorilo sodišče.

Mednarodna in tudi nemška zakonodaja po navedbah sodišča pilotom med 60. in 64. letom lahko onemogočita pilotiranje, vendar ne v primerih, ko so del veččlanske pilotske posadke in ko so drugi piloti mlajši od 60 let. Omenjena zakonodaja obenem opravljanje poklica prepoveduje pilotom, ki so starejši od 65 let.

Legendarni pilot Sully je letos dopolnil 60 let, kar pomeni, da za Lufthanso ne bi mogel več pilotirati.
Legendarni pilot Sully je letos dopolnil 60 let, kar pomeni, da za Lufthanso ne bi mogel več pilotirati. FOTO: Reuters

Lufthansa, ki je zavezana nemški zakonodaji, medtem izvajanje poklica pilota prepoveduje vsem starejšim od 60 let. "To je diskriminacija na podlagi starosti," je prepričano sodišče. "Popolna prepoved gre čez mejo, ki je potrebna za zagotovitev varnosti letalskega prometa," je zapisalo.

Lufthansini piloti Reinhard Prigge, Michael Fromm in Volker Lambach so se namreč po tem, ko so ob dopolnjenem 60. letu ostali brez dela, po pravico obrnili na nemško sodišče, le to pa je nato za mnenje glede skladnosti Lufthansine kolektivne pogodbe z evropsko zakonodajo zaprosilo sodišče EU.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cepec22
14. 09. 2011 19.38
Pisati komentar o tem dogodku, pomeni nekaj vedeti o letalstvu in poznati kraj, kjer se je to zgodilo. Vsi, ki smo leteli vemo kaj to pomeni in vsakdo, ki ima kaj pameti razume kaj so izkusnje. Mislim, da dejansko ni primerjave v tem, saj je clovek resil vse kar se je dalo na zelo premisljen nacin brez zrtev. Vsaka druga stvar je bila nekoliko bolj tvegana in je vprasanje, kako bi se izsla. Sekunde za odlocitev hitro bezijo in tesko je reci da bi se stvar iztekla bolje. Popravnega izpita pri taki stvari ni!!
Ferdo Crni
14. 09. 2011 09.37
1. preiskava v primeru letalske nesreče VEDNO POTEKA. Ne zaradi suma, da je pilot kaj naredil. Brezvezni očitek. Sully je avion usmeril na vodo ker se je hotel izogniti urbanim predelom kjer bi letalo lahko strmoglavilo. Na poti na JFK ali NewJerrsey je kar nekaj potencialnih žrtev v primeru padca letala tudi če bi dosegel letališča. 2. Heroj je postal, ker so američani pač taki, da izpostavljajo dobre in pozitivne primere. Kar je po mojem ful v redu. Pri nas naprimer mediji gradijo kulte osebnosti po nareku politike (predvsem leve) in tudi demonizirajo tako kot se jim reče. Zato je pri nas takšne stvari jemljemo cinično in zviška. 3. 60 let je popolnoma relativna in subjektivna meja. Lahko bi naredili tako, da bi pač 60 letniki večkrat bili zdravstveno nadzorovani - na pregledih. Izkušnje pa so neprecenljive. 3
orangensaft
14. 09. 2011 06.22
mešate jabolka in hruške. 1. suly je heroj ker ste ga mediji tako nardili. v resnici je potekala preiskava, če je bil tak pristanek potreben, ali bi lahko pristal na enem izmed letališč. hvala bogu da je pristanek ratal drugače. zakaj nihče nima za heroja npr. pilota Scandinavian Airlines Flight 751? 2. starost vpliva na naše odločitve. napake so pri starejših pogostejše. odpustit pilota zarad tega se res ne zdi najbolj prav, ampak lahko bi jih porabili za inštruktorje in podobno.
HoS
13. 09. 2011 20.21
Oprostite bedn naslov.......Drugač pa RESPECT ko je Lufthansa v igri
Turgensis
13. 09. 2011 20.01
dejansko je več primerov, da izkušen starejši pilot povzroči nesrečo, saj ne jemlje kakšnih težav resno in misli da vse ve. to je tako kot na cesti, 60 let stari ljudje, ko mislijo da imajo dovolj izkušenj in se jim ne mora nič narediti bodo prej naredili nesrečo kot mladi šoferji!
Socialisti?ni kulak
13. 09. 2011 18.44
tam okol 60 ko pa hočjo podalašat kar bodo morali enkrat se pa usi bunite.....
korintos1
13. 09. 2011 18.31
Kako dolgo pa naši delajo do odhoda v pokoj?