Samo število žrtev četrtkovih samomorilskih napadov na britanski konzulat in britansko banko HSBC v Carigradu se je povzpelo na 30. V sobotnih eksplozijah pa je življenje izgubilo več kot 20 ljudi.

V mestih po vsej Turčiji, tudi v Carigradu in Ankari, so danes potekali mirni protesti, ki so jih organizirali sindikati in nevladne organizacije. Namen protestov je izraziti sočustvovanje z ubitimi. Turki so ogorčeni nad dejanji, menijo, da je veliko drugih ameriških in britanskih ciljev, ki bi jih lahko skrajne organizacije napadle in zakaj ravno v mestu, kjer velja sožitje med narodi.
Turška protiteroristična policija je v petek v zvezi z napadom aretirala še nekaj osumljencev, tako da je sedaj v priporu več kot deset ljudi. Medtem obveščevalno poročilo, ki so ga predstavili turškim voditeljem, ugotavlja, da so se nekateri islamski skrajneži, ki so se bojevali v Čečeniji, Afganistanu in BiH, morebiti vrnili v Turčijo, da bi delovali s skrajnimi islamskimi skupinami.

V štirih samomorilskih napadih, ki so prejšnji teden pretresli Turčijo, je življenje izgubilo več kot 50 oseb, je povedal turški premier Tayyip Erdogen. V govoru ob pogrebu dveh predstavnikov policije, ki sta umrla med četrtkovim napadom, je Erdogan dejal, da je za Turčijo sramota, da so bili v napad vpleteni njeni lastni državljani. "Izgubili smo štiri teroriste, ki so bili naši državljani, je dejal turški premier. Kot je znano, je odgovornost za sobotna napada na sinagogi, v katerih je umrlo vsaj 25 oseb, prevzela Al Kaida.
Za napade odgovorni mediji?

Vodja carigrajske policije Calalettin Cerrah je obtožil medije, da so odgovorni za drugi val napadov v Carigradu. Kot je dejal, naj bi bila prav neodgovorna objava podatkov v imenu svobode tiska, odgovorna za smrt turških državljanov. Kot je dodal, so turški mediji objavili imena odgovornih za napade takoj po prvem valu napadov minulo soboto na dve sinagogi, medtem ko so bile oblasti še na sledi odgovornim in bi jim nov napad morda lahko še preprečile.
Dan po napadih na sinagogi so turški dnevniki objavili imena in slike dveh domnevnih samomorilskih napadalcev in tudi njunih dveh domnevnih sodelavcev. Turški premier je takoj kritiziral tisk, sodišče pa je na zahtevo oblasti prepovedalo medijem objavo novih informacij o poteku preiskave. Številni dnevniki pa kljub temu še naprej objavljajo določene podrobnosti preiskave.
Schröder: Turčija gre zagotovo v EU
Nemški kancler Gerhard Schröeder je zavrnil možnost, da Turčija zaradi nedavnih terorističnih napadov v Carigradu ne bi bila sprejeta v Evropsko unijo. V Nemčiji so namreč nekateri opozicijski politiki iz vrst krščanskih demokratov opozorili, da bi lahko s prehitrim vstopom Turčije v povezavo uvozili tudi problem terorizma.
"Menim, da je takšno govorjenje v tej situaciji popolnoma neprimerno, saj turško prebivalstvo potrebuje našo pomoč in solidarnost," je dejal Schröder. Poudaril je tudi pomembnost začetka dialoga s tistimi muslimani, ki niso fundamentalistično usmerjeni, nemški notranji minister Otto Schilly pa je pozval k bolj neposrednemu sodelovanju s Turčijo.

Poostrena varnost v BiH
Zvezna policija v Bosni in Hercegovini je poostrila varnostne ukrepe predvsem pred tujimi diplomatsko konzularnimi predstavništvi. Lokalnim policijam po kantonih v BiH pa je prepuščeno, da presodijo do katere mere je potrebno poostriti nadzor tudi na javnih mestih, letališču in državnih institucijah. Sfor pa je prebivalce pozval, naj policiji sporočijo vse kar opazijo in se jim zdi neobičajno.
ZDA pričakuje tudi kemično orožje
ZDA pa pričakujejo, da bodo teroristi poskusili s še hujšim napadom kot 11. septembra 2001, pri tem pa bodo morebiti uporabili tudi nekonvencionalno orožje, kot je biološko in kemično orožje, je sporočil ameriški State Department. Kot so že zapisali na ameriškem zunanjem ministrstvu, je vse več namigov, da teroristične mreža Al Kaida pripravlja napad na ameriške interese v tujini, izključiti pa ne gre niti napada na ameriških tleh.