Tujina

Za oblasti so tajkuni lahko tudi dobri

Moskva, 16. 09. 2009 08.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Finančna kriza je v Rusijo prispela konec lanskega leta, kar je pozneje kot v večini držav, prizadela pa ni le najbolj revnih Rusov, temveč tudi super bogate oligarhe.

Dmitrij Medvedjev in Vladimir Putin
Dmitrij Medvedjev in Vladimir Putin FOTO: Reuters

Njihovo premoženje se je skrčilo za več milijard in nekateri analitiki že napovedujejo pogubo ruskih mogotcev. Zadnja leta so bili ruski oligarhi med povprečnimi prebivalci priljubljeni kot nogometna moštva, ki pridejo na gostovanje, saj so si večino premoženja pridobili med privatizacijo v 90. letih prejšnjega stoletja, ki jo imajo povprečni prebivalci za nesramno tatvino.

Zato prebivalci zanje, ko so v krizi začeli izginjati njihovi milijoni, niso našli veliko sočutja. Pred nekaj meseci je premier Vladimir Putin javno osramotil Olega Deripaska, ki je bil nekoč najbogatejši Rus, sedaj pa je njegovo podjetje zadolženo za 20 milijard dolarjev. "Ne vidim tvojega podpisa. Pridi sem in podpiši," je Putin pred kamerami ostro napadel Deripaska.

Publiciteta ali nadzor?

Urednik ruske izdaje revije Forbes Maksim Kašulinski pa meni, da nova kriza najbogatejšim ne predstavlja večjih težav, saj so svoje premoženje pridobili prav v krznih časih v 90. letih. "Kriza je zanje povsem normalno obdobje. Ko do nje pride, se vklopijo določeni obrambni mehanizmi. Postanejo bolj agresivni in posle jemljejo bolj resno, kot pa v časih, ko je vse mirno in je denar poceni," pravi Kašulinski.

Deripaska je Putin osramotil pred kamerami, zastavlja pa se vprašanje, ali je bilo to le za javnost.
Deripaska je Putin osramotil pred kamerami, zastavlja pa se vprašanje, ali je bilo to le za javnost. FOTO: Reuters

Prav tako je prepričan, da ljudje ne bi smeli precenjevati incidenta med Putinom in Deripasko. Po njegovem mnenju je šlo le za populizem, s katerim je želel Putin pokazati javnosti, da ima oligarhe pod svojim nadzorom. Urednik ruskega Forbesa meni, da prava pogajanja potekajo daleč stran od televizijskih kamer in da je bil dogovor koristen za Deripasko.

Vlada oligarhe potrebuje

Nekateri analitiki menijo, da za najbogatejše poslovneže ni tako hudo, če v času krize izgubljajo milijarde, je pa problem če izgubijo celoten posel. Zato je veliko oligarhov za pomoč prosilo vlado. "Ne morem reči, da bi država na oligarhe pazila na nek poseben način. To je bilo bolj partnerstvo," pojasnjuje urednik ruske finančne revije Finans Oleg Anisimov. "Če oligarh bankrotira, to za državo pomeni, da mora sprejeti odgovornost za stotisoče brezposelnih, ki so zaposleni pri njih. Bi morala država sprejeti odgovornost? Jaz ne menim tako," naprej razmišlja Anisimov.

Anasimov še dodaja, da so trenutno oligarhi precej bolj odvisni od Kremlja, saj jim ta prek bank v državni lasti odobrava kredite, in urednik Finansa je prepričan, da podjetij oligarhov ne bodo prisilili v stečaj. "Ljudje za zidovi Kremlja niso neumni. Povsem jasno jim je, da so oligarhi zanje priročni, saj bodo ljudje, če bo šlo kaj narobe, najprej obtožili njih."

No, podatki pa kažejo, da so se v zadnjih mesecih ruski borzni indeksi skoraj podvojili, kar že dviguje razpoloženje oligarhov. Zato je mogoče zaključiti, da čeprav ruski milijonarji izgubljajo, nikakor niso še odpisani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.