Tujina

'Zadnje razdeljeno evropsko mesto'

Nikozija, 05. 06. 2010 13.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Papež je med obiskom Cipra dejal, da so pri reševanju občutljivih političnih situacij pomembeni osebni odnosi, ki pogosto predstavljajo prvi korak k izgradnji zaupanja.

Na Cipru se je Papež Benedikt XVI. srečal z visokimi državnimi predstavniki, a z njimi o ciprskem vprašanju ni spregovoril. Izpostavil pa je pomen "osebnih odnosov" pri reševanju "občutljivih političnih situacij". "Osebni odnosi pogosto predstavljajo prvi korak k izgradnji zaupanja in sčasoma tudi trdnih prijateljskih vezi med posamezniki in med narodi," je papež dejal na srečanju s ciprskim predsednikom Demetrisom Hristofiasom, predstavniki civilne družbe in diplomatskim zborom v predsedniški palači v Nikoziji.

Ciprski predsednik pa je v svojem govoru med drugim spregovoril o "boleči vojaški okupaciji" Turčije in med drugim spomnil, da Nikozija ostaja "zadnje razdeljeno evropsko glavno mesto". Hristofias je svet tudi pozval, naj pritisne na Turčijo za končanje zasedbe severnega dela Cipra.

Papež se je drugi dan tridnevnega romanja danes srečal tudi z vodjo avtokefalne Pravoslavne cerkve na Cipru, nadškofom Hrisostomosom II.. Pri tem je pozval k podpori krščanskim skupnostim na Bližnjem vzhodu in dodal, da so življenjskega pomena za mir v regiji.

Zaradi oboroženih konfliktov in težkih ekonomskih razmer se je iz Svete dežele, Iraka in drugih območij v regiji v minulih letih izselilo več tisoč kristjanov. "Nihče ne more ostati brezbrižen do potrebe po podpori kristjanom v nemirni regiji, zato da bi lahko starodavne Cerkve živele v miru in se razvijale," je dejal Benedikt XVI.

Poglavar cerkve prvič na Cipru

Gre za prvi obisk kakšega papeža na tem od leta 1974 razdeljenem otoku. To pa je tudi prvo potovanje Benedikta XVI. v kako pretežno pravoslavno državo. Njegov namen je predvsem izboljšati odnose med Katoliško in Pravoslavno cerkvijo ter znova združiti kristjane na Bližnjem vzhodu.

Benedikt XVI. bo obisk na Cipru izkoristil tudi za srečanje z vodji Katoliških cerkva na Bližnjem vzhodu in za predstavitev delovnega dokumenta za pripravo posebne sinode bližnjevzhodnih škofov, ki bo oktobra v Vatikanu.

Med potovanjem papež ne bo obiskal severnega dela otoka, mednarodno nepriznane Turške republike Severni Ciper, ni pa izključeno, da se bo med obiskom srečal z muslimansko skupnostjo, ki živi na grškem delu otoka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

victoriosus
05. 06. 2010 20.59
Cerkev se piše z veliko začetnico, ker je institucija. Z malo začetnico je mišljena stavba. Dajte, novinarji, naj FDV ne bo ovira!!
jer
05. 06. 2010 19.37
Jaz papeža in fajmoštrov sploh ne rabim: kar bom moral dajati bogu, bom dajal sam! Teh tipov, ki ljudstvo samo izkoriščajo, absolutno ne rabim: Kristus tega ni učij, to je učil Judež. Njega in fajmoštrov pa ne rabmo!!
saintjozef
05. 06. 2010 19.14
Pomembni so prvi osebni odnosi, ki predstavljajo prvi korak k zaupanju............ ČE jih ne zašpecajo.
mc_burek@email.si
05. 06. 2010 19.12
prejšn papež je biv car, ta pa mal mn
dajbev
05. 06. 2010 18.41
Se mi zdi, da tale papež ne igra nobene posebne vloge v svetu, gre iz države v državo in bere tiste sestavljene govore, od njega nima nihče nič, pa še drago stane, tako kot cela katoliška cerkev. Nimam nič proti nikomur, ampak ne vem zakaj in za koga je papež sploh potreben.
tinetone
05. 06. 2010 16.45
osebni... lahko bi rekli celi intimni... to razni žipniki dobro obvladajo...
grdavs
05. 06. 2010 16.03
Osebne odnose vsi cerkvenjaki zelo dobro obvladajo. Torej, problema ni.
Vedeževalka Safeta Safeta
05. 06. 2010 15.51
HellWolf
05. 06. 2010 14.05
akj papež ne pove jasnega mnenja glede zadeve na Cipru? A ji je strah terorizma?