Evropska komisija je pozvala k prepovedi droge mefedron, ki ima primerljive fizikalne učinke kot ekstazi ali kokain. Ta droga je po navedbah Komisije še vedno zakonita v dvanajstih državah članicah Evropske unije, tudi v Sloveniji. Vendar to še zdaleč ne pomeni, da ni nenevarna.
"Mefedron je nevarna droga, ki je na voljo na spletu in na uličnih vogalih. Zaradi te droge so že umrli ljudje, zato pozivam vlade, naj hitro ukrepajo in začnejo nadzirati njeno uporabo ter jo opredelijo kot kaznivo," je dejala komisarka za pravosodje Viviane Reding.
Komisija predlaga prepoved proizvodnje in trženja mefedrona, v nasprotnem primeru pa kazenske sankcije. Države članice morajo sedaj odločiti, ali bodo predlog Evropske komisije upoštevale, in sicer bodo o tem glasovale s kvalificirano večino.
Vsaj dva smrtna primera v EU
V EU so po navedbah Komisije že poročali o dveh smrtnih primerih, v katerih je bil edini povzročitelj smrti mefedron. Samo v Veliki Britaniji in na Irskem pa so do zdaj zabeležili vsaj 37 dodatnih smrtnih primerov, pri katerih so v obdukcijskih vzorcih našli mefedron.
Ob tem v Komisiji dodajajo, da je znanstvena ocena tveganja, ki jo je opravil Evropski center za spremljanje drog in odvisnosti s sedežem v Lizboni, pokazala, da lahko mefedron povzroči akutne zdravstvene težave in vodi v odvisnost.
Zakonita prodaja
V Sloveniji sicer v strokovnih krogih že dlje časa poteka razprava o tem, da bi mefedron (znan tudi kot "mef", mijav in mijav-mijav) uvrstili na seznam prepovedanih drog.
"Mef" je sicer na trgu vse od leta 2003, prodaja pa se je še posebej razmahnila po letu 2007. Z običajnimi testi na droge ga po informacijah poznavalcev ne moremo zaslediti.
Mefedron se najpogosteje prodaja kot prah, pa tudi v kapsulah ali tabletah na spletu, v specializiranih trgovinah in pri uličnih preprodajalcih. Zanimivo je dejstvo, da ga lahko povsem legalno prodajamo pod pretvezo, da gre za gnojilo za rastline ali soli za kopel. Na embalaži pogosto celo piše "ni za prehrano ljudi" ("not for human consumption"), s čimer se želijo preprodajalci izogniti zakonskim določilom, ki veljajo za zdravila in druge snovi, ki niso namenjene za prehrano ljudi.
Kot že rečeno, gre za priljubljeno drogo na zabavah, saj deluje kot stimulans. Primerjajo ga z amfetamini (spidom), ekstazijem in kokainom.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.