Kot ugotavlja poročilo ZN je eden glavnih vzrokov za poplave, v katerih naj bi umrlo že 16 ljudi, tri kilometre debel nad južno Azijo. Oblak onesnaženja naj bi spremenil monsunska deževja v regiji, tako voda zdaj zaliva Bangladeš, Nepal in severovzhodno Indijo, tam, kjer čakajo na dež, pa pustošijo požari.
Združeni narodi so v raziskavi o azijskem rjavem oblaku, ki lebdi nad južno Azijo, ugotovili, da naj bi ta v prihodnosti povzročil smrt več kot pol milijona ljudi. Gost oblak je nastal pod vplivom emisij avtomobilov, tovarn in zažiganja odpadkov, med glavnimi vzroki pa so požigi gozdov, s katerimi Azijci pridobivajo rodovitno zemljo za vse bolj številno prebivalstvo.
Največja škoda na zemlji nastaja, ker oblak zadržuje sončne žarke, ki bi morali doseči tla. Zemljo tako doseže 10 do 15 odstotkov sonca manj, prav za toliko pa naj bi se zmanjšal tudi pridelek azijskega kmetijstva.
Kot opozarjajo znanstveniki, ki so sodelovali pri pripravi poročila, bi se lahko nevarnost rjavega oblaka še povečala z naraščanjem števila prebivalstva. Oblak sicer ne ogroža le azijske celine, saj lahko potuje preko polovice sveta in se pojavi tudi nad Evropo. Znanstveniki prav tako opozarjajo, da se nad Sredozemljem že nahaja podoben manjši oblak.