V ZDA napovedujejo tožbo proti družbi Costa Cruisers, katere ladja je pred osmimi dnevi nasedla pri italijanskem otoku Giglio, pri čemer je umrlo najmanj 12 ljudi, 20 jih še pogrešajo, več sto pa je bilo poškodovanih. Italijansko združenje potrošnikov Codacons in dve ameriški pravni družbi so napovedali, da bodo za vsakega potnika zahtevali najmanj 160.000 dolarjev (dobrih 123.000 evrov) odškodnine.
Mitchell Proner, odvetnik pri podjetju Proner & Proner, je pojasnil, da so z združenjem Codacons oblikovali nekakšno zvezo, skupaj pa naj bi na sodišču v Miamiju tožbe vložili do naslednje srede. Tožbe naj bi vložili v imenu vseh žrtev nesreče. Dodal je, da bodo za svoje varovance zahtevali nadomestila za zdravniško pomoč, izgubo prihrankov in tudi za psihološki udarec, ki so ga utrpeli, ko so želeli zapustiti ladjo.
Nekateri tožniki, takih naj bi bilo do zdaj 110, naj bi zahtevali dva- ali trikratnik najnižje vsote, nekaj pa naj bi bilo tudi takih, ki bodo zahtevali zneske v višini do enega milijona evrov.
Sicer je Costa Cruises, ki je v lasti ameriškega podjetja Carnival Group, že sporočila, da je odprta za vse zadeve svojih strank in združenj potrošnikov. "Podjetje razume te skrbi in se bo na njih odzvalo, a za zdaj se želi skoncentrirati neposredno na posledice tragedije," so sporočili. Vsem potnikom so že poslali pismo, v katerem jih prosijo, naj navedejo vse izdatke in stroške, ki jim jih je povzročilo nepričakovano končanje počitnic, da bi jim lahko te stroške poplačali.
V Costi Cruisers so prepričani, da se je nesreča zgodila zaradi slabega ravnanja kapitana ladje Francesca Schettina, ki je trenutno v hišnem priporu. S tem, ko je plul preblizu toskanskega otoka Giglio, naj bi naredil manever, za katerega ni imel odobritve. Schettino je osumljen pokola več ljudi, sam pa svojo odgovornost za nesrečo zanika.
Za vse ne more biti odgovoren le kapitan
Costa Cruisers je začela tudi civilni tožbeni postopek proti Schettinu, vendar pa Proner meni, da vse odgovornosti ne morejo pripisati "enemu kapitanu". Zelo preprosto je reči, da je kapitan delal na svojo roko. Obstajajo pokazatelji, da so takšne odmike z začrtane poti počeli tudi v preteklosti. Ladja bi morala imeti primerne varovalke. ''Kje so bili alarmi?'' se sprašuje ameriški odvetnik. "V času Titanika bi lahko rekli, da radarjev ni bilo. Dandanes, z vso tehnologijo, pa to ni več mogoče. Zagotovo je bila napaka tudi na samem sistemu, ki je dovolil, da se je vse to zgodilo," še dodaja Proner.
Predsednik Codaconsa Marco Ramadori pa je dejal, da ponudba družbe, ki je lastnica ladje, ni zadostna. "Ponujajo poplačilo stroškov karte, kot če bi zamudil letalo ali izgubil prtljago. Teh dveh stvari ni mogoče primerjati," pravi Ramadori. Sicer pa so morali potniki, ko so kupovali karte za križarjenje, podpisati, da bi kakršni koli pravni postopki tekli pod italijansko zakonodajo. A Proner je prepričan, da bo ameriško sodišče odobrilo tudi tak primer. "ZDA imajo že dolgo tradicijo ščitenja pravic, in ne le da je Costa v lasti ameriške družbe, temveč se to podjetje oglašuje in trži tudi pri nas," je dodal in navedel podatek, da je bilo na ladji v času nesreče tudi 120 Američanov.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.