Papež Benedikt XVI. je drugi dan obiska v Turčiji, svojega prvega obiska v muslimanski državi, daroval mašo v Marijinem svetišču v Efezu. Po maši je papež poudaril, da je Marija še ena vez med kristjani in muslimani. Njegove spravne besede je pozdravil tudi uradni vrh države.
Efez je priljubljeno romarsko središče, saj naj bi tam svoja zadnja leta preživela devica Marija. Kraj leži blizu arheološkega najdišča starega antičnega mesta in središča zgodnjega krščanstva. Maše naj bi se udeležilo 500 ljudi, ki so jih skrbno izbrali med kakimi 28.000 katoličani in tujimi diplomati, spremljali so jo strogi varnostni ukrepi. V pridigi je papež izrazil ljubezen do Turkov in solidarnost do majhne krščanske skupnosti v državi, mašo pa je sklenil z molitvijo v turškem jeziku. Svetišče sta pred sedanjim papežem obiskala že njegov predhodnik Janez Pavel II. leta 1979 in papež Pavel VI. leta 1967.
Papež je po maši odpotoval v Carigrad, kjer se je na zasebnem pogovoru sešel s carigrajskim patriarhom Bartolomejem I. V pogovoru z duhovnim vodjo pravoslavnih vernikov je dejal, da je prednostna naloga njegovega pontifikata prizadevanje za enotnost kristjanov in preseganje tisočletnega verskega razkola med pravoslavno in rimskokatoliško cerkvijo.
Vatikan v srečanju vidijo priložnost za nadaljevanje uradnega
dialoga med katoliško in pravoslavno cerkvijo po velikem razkolu med
krščanskima ločinama leta 1054.
Papež podpira članstvo Turčije v EU
V torek se je papež srečal s turškim premierom Recepom Tayyipom Erdoganom in ob tem izrazil podporo članstvu Turčije v EU. Pogovarjal se je tudi z najvišjim muslimanskim verskim predstavnikom v državi, vodjo državnega urada za verske zadeve Alijem Bardakoglujem.
S patriarhom bosta v četrtek skupaj vodila tudi slovesnost v cerkvi sv. Jurija in izdala skupno ekumensko izjavo, v kateri bosta izrazila željo po spravi. V Vatikanu pričakujejo, da bo njuno srečanje vrhunec štiridnevnega obiska in priložnost za nadaljevanje uradnega dialoga med katoliško in pravoslavno cerkvijo.
Pravoslavni patriarhat v Carigradu je v torek izrazil upanje, da bo papež med obiskom uspel prepričati Ankaro v povečanje pravic kristjanom, ki so manjšina v tej večinsko muslimanski državi in ki se sedaj "soočajo s težavami".
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.