Skupine, ki se borijo za človekove pravice, so kritizirale odločitev Irana, da usmrti 23-letno Delare Darabi. Ta je bila obsojena za umor sorodnice svojega očeta, ko je bila stara 17 let. Usmrtili so jo v petek zjutraj, brez prisotnosti njenega odvetnika.
Odločitev Irana je kritiziralo tudi češko predsedstvo EU. Iran je pozvalo, naj se izogiba usmrtitvam ljudi, ki so zločine storili kot mladoletniki. "Take kršitve človekovih pravic krhajo odnose med Iranom in EU,“ je v izjavi za javnost sporočilo predsedstvo. Tudi Amnesty International je novica razburila, še posebej zato, ker v času usmrtitve ob Delari ni bilo njenega odvetnika.
Delara je sprva priznala umor, a kasneje umaknila priznanje. K priznanju naj bi jo nagovoril prijatelj, ker naj bi se kot mladoletna izognila smrtni kazni.
Iran se na obtožbe borcev za človekove pravice odziva z načelom, da zapornike usmrtijo, šele ko so polnoletni. Od leta 1990 so v Iranu usmrtili najmanj 42 ljudi, ki so zagrešili zločine, ko so bili še mladoletni. Poleg Irana tovrstne usmrtitve po trditvah človekoljubnih organizacij izvajata le še Savdska Arabija in Jemen.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.