Na sodišču se bo zagovarjalo 16 obtoženih povzročitve smrti iz malomarnosti. Med njimi je tudi voznik tovornjaka, ki naj bi s cigaretnim ogorkom zanetil požar. Če bodo spoznani za krive, jim grozi do triletna zaporna kazen in še plačilo 45 tisoč evrov.
Med obtoženimi so tudi francoski in italijanski vzdrževalci tunela, ki naj bi prepozno prižgali opozorilne luči. Eno od podjetij, italijansko podjetje Mont Blanc Tunnel Company, je doseglo izvensodno poravnavo s svojci žrtev in se dogovorilo, da jim bo plačalo za 13,5 milijona evrov odškodnin. Vendar pa bo dogovor, ki ne vključuje prevzema odgovornosti, začel veljati šele, ko se bo z njim strinjalo 80 odstotkov od 238 ljudi, ki imajo pravico do odškodnine.
Tunel je bil več kot tri leta zaprt. Strokovnjaki so ga v bistvu ponovno zgradili in izboljšali varnostne ukrepe. Sicer pa na sojenju, ki naj bi po nekaterih pričakovanjih trajalo tri mesece in bo prevedeno v štiri jezike, pričakujejo 160 očividcev, okoli deset odvetnikov pa bo zastopalo več kot 200 strank.
Tragedija se je zgodila 24. marca 1999 zjutraj, ko je sredi 11,6 kilometra dolgega predora med Francijo in Italijo zagorel tovornjak, ki je prevažal margarino, belgijski voznik pa je nato zapustil vozilo. Večina od 39 žrtev je zaradi zadušitve s strupenim plinom umrla v svojih vozilih. Voznik tovornjaka zanika vsakršno odgovornost. Kot je nedavno dejal, si nima kaj očitati in ne želi biti grešni kozel.