Kot primer za to je Nielson navedel afriške države južno od Sahare, ki so deležne do treh odstotkov vseh tujih neposrednih investicij. "Ustvariti moramo okolje, ki bo Afriko naredilo zanimivo za zasebne vlagatelje," je dejal Nielson. ZDA pa nameravajo razširiti pomoč za države v razvoju in obenem natančno spremljati rezultat njihovega programa pomoči. Kot je na včerajšnji novinarski konferenci dejal ameriški finančni minister Paul O'Neill, morajo biti merila za pomoč manj razvitim državam rezultati in ne porabljena sredstva. "Želimo videti tudi rezultate, ki se bodo odražali v višjem življenjskem standardu in višjih dohodkih." EU je za leto 2006 obljubil povečanje pomoči za 7 milijard dolarjev, ZDA pa so obljubile dodatnih 5 milijard dolarjev.
Konference se udeležuje več kot 50 predsednikov držav in vlad, med njimi tudi slovenski finančni minister Anton Rop. Že včeraj se je v Monterreyju na mirnih protestih zbralo več tisoč nasprotnikov globalizacije.
Annan želi podvojeno razvojno pomoč
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je pozval države donatorke k še večjim prizadevanjem za pomoč državam v razvoju. Kot je dejal, nekateri donatorji niso pripravljeni prevzeti odgovornosti, ker niso prepričani, da bo njihova pomoč prinesla uspeh. Po mnenju Annana pa obstaja dovolj dokazov, da pomoč deluje zelo uspešno. Generalni sekretar ZN je še poudaril, da bi morali doslej ponujeno razvojno pomoč v višini okoli 50 milijard dolarjev (57 milijard evrov) še podvojiti, da bi lahko dosegli cilje, ki so si jih ZN zadali na vrhu tisočletja leta 2000 v New Yorku. Ti med drugim predvidevajo razpolovitev deleža skrajno revnih ljudi po svetu in zmanjšanje umrljivosti otrok za dve tretjini do leta 2015.