Tujina

Začetek pogovorov o prihodnosti ZRJ

Beograd, 26. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V palači federacije v Beogradu so se popoldan začeli pogovori o prihodnjih odnosih v jugoslovanski federaciji.

Vojislav Koštunica in Milo Djukanović
Vojislav Koštunica in Milo Djukanović FOTO: Reuters

Na pogovorih sodelujejo jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, ki je predlagal srečanje, črnogorska predsednik in premier Milo Djukanović in Filip Vujanović, podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus in srbski premier Zoran Đinđić, je poročala jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug.

Djukanovič je vabilo jugoslovanskega predsednika na pogovore o prihodnosti ZRJ sprejel včeraj. Kot je povedal v Podgorici, bodo predstavniki Črne gore na srečanju srbskim sogovornikom predlagali oblikovanje zveze mednarodno priznanih držav Črne gore in Srbije.

Koštunica je Djukanovića na srečanje povabil 20. oktobra. Na sestanek je poleg tega povabil še podpredsednika jugoslovanske vlade Labusa ter premiera Črne gore in Srbije, Vujanovića in Đinđića. Podgorica je septembra zavrnila začetek dialoga z Beogradom, ker je Koštunica na pogovore povabil jugoslovanskega premiera Dragišo Pešića. Koštunica je v novem vabilu Pešića zamenjal z njegovim namestnikom Labusom, ki je sicer sprejemljiv za Podgorico, vendar le kot predstavnik Demokratične opozicije Srbije (DOS), ne pa kot predstavnik zvezne administracije, ki je Črna gora ne priznava.

Stabilizacijski sporazum z EU

ZR Jugoslavija upa, da bo lahko v začetku leta 2002 z Evropsko unijo začela pogajanja o podpisu sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, je po današnjih pogovorih z evropskim komisarjem za zunanje zadeve Chrisom Pattenom v Beogradu dejal jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović. Patten pa je medtem ocenil, da so odnosi med Beogradom in Brusljem dobri in konstruktivni, skupni dolgoročni cilj pa je približati ZRJ uniji, je poročala francoska agencija AFP.

Patten se je po poročanju jugoslovanske agencije Tanjug srečal še z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. Poudaril je, da so jugoslovanske oblasti dosegle prepričljiv napredek v procesu demokratizacije in približevanja mednarodni skupnosti, in potrdil pripravljenost unije, da še najprej nudi podporo ZRJ.

Koštunica, ki se je petnajsterici zahvalil za pomoč, pa je Pattena med drugim opozoril na prizadevanja jugoslovanskih in srbskih oblasti, da bi z misijo Združenih narodov na Kosovu dosegli sporazum, s katerim bi po Koštuničevih besedah srbskemu in drugemu nealbanskemu prebivalstvu na Kosovu zagotovili pogoje za udeležbo na novembrskih parlamentarnih volitvah v pokrajini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10