V Leaknu o prihodnosti EU
Osrednja pozornost bo na dvodnevnem srečanju posvečena sprejemu posebne deklaracije o prihodnosti Evrope, s katero bo Unija začrtala potek svoje nove, daljnosežnejše prenove, ki naj bi ji med drugim omogočila učinkovito delovanje tudi s skoraj podvojenim številom članic.
Ob začetku zasedanja objavljeni prvi rezultati jesenskega, oktobra in novembra izvedenega Eurobarometra, obsežnega merjenja javnega mnenja v EU, so pokazali občutno povečanje podpore Evropski uniji in njenim institucijam med prebivalci držav članic.
Voditelji EU prvi dan o Afganistanu
Delo pa so voditelji petnajsterice v družbi svojih zunanjih ministrov ter predsednika Evropske komisije Romana Prodija začeli z razpravo o mednarodnih razmerah v svetu, predvsem v Afganistanu, na Bližnjem vzhodu ter na Balkanu. Pozornost so posvetili tudi ukrepom za boj proti terorizmu, sprejetim po septembrskih terorističnih napadih v ZDA, ter nadaljnji izgradnji evropske obrambne politike.
Po kosilu, ki ga je za voditelje priredil belgijski kralj Albert II, se je petnajsterica posvetila vprašanjem pravosodja in notranjih zadev, predvsem oblikovanju skupne azilne in migracijske politike.
Izgredi ob vrhu EU
Na sicer mirnem protestnem shodu nekaj tisoč nasprotnikov globalizacije in evropske integracije ob robu dvodnevnega vrha EU v bruseljskem predmetju Laeknu je prišlo tudi do nasilnih izgredov. Skupina zamaskiranih protestnikov je po besedah več očividcev približno tri kilometre od kraljeve palače, kjer zasedajo voditelji petnajsterice, razbila izložbena okna trgovin, banke in celo policijske postaje. Večinoma pa protestni shod na točno določenem območju, ki ga bruseljska policija strogo nadzoruje, poteka mirno. Po poročilih medijev naj bi se na njem zbralo okrog 20.000 protestnikov, ki so mešanica nasprotnikov globalizacije in evropske integracije, anarhistov pa tudi predstavnikov okoljskih organizacij in mirovnikov. K protestom je danes in v soboto sicer pozvalo okrog 40 različnih organizacij.