
Do 8. oktobra bodo pred poslance stopili vsi prihodnji člani ekipe z izjemo samega predsednika. Slovenski kandidat za komisarja Janez Potočnik bo na vrsti v petek, 1. oktobra. Na podlagi zaslišanj bo parlament o komisiji kot celoti glasoval na plenarnem zasedanju v Strasbourgu od 25. do 28. oktobra.
Zaslišanja potekajo pred posameznimi parlamentarnimi odbori, ki so pristojni za delovna področja prihodnjih komisarjev. Vsak kandidat se poslancem najprej na kratko predstavi ter razgrni svoje ambicije, nato pa mora poltretjo uro odgovarjati na poslanska vprašanja, vezana na področje, s katerim se bo ukvarjal, pa tudi na osebno integriteto. Po okvirno triurnem zaslišanju odbor za zaprtimi vrati pripravi oceno zaslišanja in jo posreduje predsedniku parlamenta.

Če poslanci na zaslišanjih s katerim od kandidatov ne bodo zadovoljni, mu lahko izrečejo negativno mnenje, vendar je nato na predsedniku prihodnje komisije, da se odloči, kaj storiti. Po pogodbi o EU je namreč on tisti, ki lahko zahteva odstop posameznega kandidata, lahko pa se seveda odloči tudi, da kljub ne v celoti pozitivni oceni vztraja na glasovanju o svoji prihodnji ekipi v predloženi podobi. Če bo dobila zeleno luč, bo nova Evropska komisija 1. novembra začela petletni mandat.
Tako poslanci kot kandidati so se na zaslišanja sicer predhodno tudi pripravili. Parlament je namreč vsem prihodnjim komisarjem poslal vprašalnik, na katerega so morali že odgovoriti: v prvem delu je bil ta vprašalnik splošen in za vse enak, v drugem, posebnem delu, pa so morali komisarji že dokazati poznavanje svojih prihodnjih nalog ter podajati zelo konkretna stališča do posameznih problemov z določenega področja.