V baziliki v Bostonu se je zbrala množica, ki se je poslovila od dolgoletnega ameriškega senatorja Edwarda Kennedyja, ki je v 77. letu starosti v torek umrl za posledicami raka na možganih.
V baziliko Naše gospe večne pomoči je krsto s pokojnim senatorjem prineslo osem članov častne straže iz predsedniške knjižnice, ki nosi ime njegovega brata, umorjenega predsednika ZDA Johna F. Kennedyja. V omenjeni cerkvi je Kennedy pogosto molil, ko se je njegova hči Kara uspešno spopadala z rakom na možganih.
Ameriški predsednik Barack Obama je v govoru pohvalil Edwarda Kennedyja kot človeka, ki je presegel svoje bolečine in trpljenje, da bi postal vodja družine in poosebljenje ameriškega senatorja. Imenoval ga je "duša demokratske stranke" in poudaril, da je v osebnem življenju živel v skladu s pričakovanji "kot dedič težke dediščine".
Med množico je bilo moč opaziti mnoge pomembne osebe, kot denimo Georga Busha, Jimmyja Carterja in Billa Clintona, seveda pa so se od Edwarda poslovili tudi številni njegovi svojci, ki kot člani družine Kennedy veljajo za nekakšno ameriško kraljevo družino.
Dolgoletni demokratski senator iz Massachusettsa je od leta 1951 do leta 1953 služil v oboroženih silah, zaradi česar je upravičen do pokopa na znamenitem vojaškem pokopališču Arlington v ameriški zvezni državi Virginiji, blizu prestolnice Washington. Njegov grob leži ob bratih Johnu in Robertu Kennedyju. John F. Kennedy je sicer poleg Howarda Williama Tafta edini predsednik ZDA, pokopan na Arlingtonu.
Kennedyja niso imeli radi le demokrati, ampak si je s svojim neutrudnim prizadevanjem za pravice "navadnih" ljudi prislužil tudi spoštovanje političnih nasprotnikov. Njegovo ime je bilo sicer med republikanci, predvsem na jugu ZDA, sinonim za vse, kar je narobe z Washingtonom in liberalnim severovzhodom države. Vendar pa Kennedy ni bil le odločen borec za ZDA, kjer bi imeli vsi dostopno zdravstveno zavarovanje, temveč se je znal tudi dogovoriti s političnimi nasprotniki, da so bili sprejeti potrebni zakoni.
Za Kennedyjem ni videti očitnega dediča družinskega žezla. Po smrti najstarejšega brata Josepha Kennedyja med drugo svetovno vojno je na čelo družine stopil kasnejši predsednik ZDA John F. Kennedy, za njim pa Robert Kennedy. Oba sta umrla nasilne smrti in ostal je Edward, ki si je zapravil možnost postati predsednik ZDA zaradi nesreče julija 1969.
Smrt zadnjega vidnejšega predstavnika znane politične dinastije in enega najvplivnejših senatorjev v ameriški zgodovini je v svetu in ZDA sprožila val odzivov in izrazov sožalja. Kot je dejal Obama, Kennedyjeva smrt pomeni konec pomembnega poglavja ameriške politične zgodovine, njemu pa je strla srce.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.