Omeneni odbor pa je članicam EU priporočil povečati nadzor oziroma kako ukrepati zaradi nevarnosti pojava bolezni v Evropi. Delovna skupina je ugotovila, da je treba natančno spremljati potek bolezni v Aziji in v Rusiji, saj je ta zaskrbljujoč. Komisija je zato državam članicam priporočila, da povečajo nadzor nad domačo in divjo perutnino, predvsem v primeru pogina, kar je tudi pripravljena financirati.
Še posebej so v Bruslju opozorili na povečanje ukrepov biološke varnosti, ki se na eni strani nanašajo na varnost živali, na drugi pa na varnost ljudi. V rejah, predvsem v intenzivnih, je tako treba dosledno uporabljati zaščitno obleko in izvajati vse ostale ukrepe, da ne bi prišlo do prenosa bolezni.
Poleg tega je Evropska komisija priporočila tudi več izobraževanja in osveščanja rejcev o opazovanju živali in osveščanje javnosti in potrošnikov. Poudarila pa je tudi, da v Evropi zaenkrat ni razlogov za zaskrbljenost.
"Komisija je priporočila še povečanje nadzora na mejah, kar pa Slovenija izvaja že od začetka tega tedna," je pojasnila generalna direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič Špelič in dodala, da Slovenija za zdaj ne bo sprejela dodatnih ukrepov glede ptičje gripe, ker komisija tega ne priporoča. Komisija nasprotno, po pojasnilih Čadonič Špeličeve, priporoča, da se v primeru sprejemanja kakršnih koli ukrepov, ti sprejmejo istočasno na ravni celotne unije.
Nizozemska je sicer že v ponedeljek prepovedala zadrževanje perutnine na prostem, podobne ukrepe pa naj bi do srede septembra uvedli tudi v Nemčiji. Medtem pa vse države ne delijo nizozemske in nemške ocene tveganja: Avstrija, Francija in Velika Britanija namreč nasprotujejo temu, da bi nizozemski in nemški ukrepi postali obvezni tudi na evropski ravni.
Sicer lahko vsaka država samostojno sprejme takšne ukrepe, kot se ji zdi primerno, seveda pa ti ne smejo ovirati prostega pretoka blaga med članicami povezave. V Bruslju napovedujejo, da bo Evropska komisija v primeru, da se bo večina držav strinjala z uvedbo dodatnih zaščitnih ukrepov, te tudi predlagala. Komisija je sicer že v začetku avgusta prepovedala uvoz perutnine iz Rusije in Kazahstana v unijo, vendar pa ukrep v praksi ni imel posledic, saj članice EU iz omenjenih držav perutnine ne uvažajo.