Tujina

Zahtevajo umik sankcij

Peking, 18. 12. 2006 11.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pjongjang zahteva, da pred samo odpravo jedrskih programov, ZN umaknejo sankcije proti državi.

Severna Koreja je danes ob obnovitvi šeststranskih pogajanj o njenem spornem jedrskem programu v Pekingu zahtevala odpravo sankcij, preden bi pristala na njegovo odpravo, je sporočil vir, ki sodeluje na pogajanjih.

Kim Kye Gwan je zahteval tudi odpravo finančnih sankcij, ki so jih proti Severni Koreji zaradi obtožb o pranju denarja lani uvedle ZDA
Kim Kye Gwan je zahteval tudi odpravo finančnih sankcij, ki so jih proti Severni Koreji zaradi obtožb o pranju denarja lani uvedle ZDA FOTO: Reuters

Vodja severnokorejske delegacije na pogovorih Kim Kye Gwan je v govoru na pogajanjih dejal, da morajo Združeni narodi odpraviti sankcije, ki so jih proti Pjongjangu uvedli po njenem jedrskem poskusu 9. oktobra. Zahteval je tudi odpravo finančnih sankcij, ki so jih proti Severni Koreji zaradi obtožb o pranju denarja lani uvedle ZDA.

Do zastoja v pogajanjih med Kitajsko, Rusijo, Japonsko, ZDA ter Severno in Južno Korejo je sicer novembra lani prišlo prav potem, ko je Severna Koreja pogajanja zapustila iz protesta zaradi sankcij, ki so jih ZDA uvedle proti njeni banki v Macau.

Zadovoljni, da imajo jedrsko orožje

Vir s pogajanj je povedal, da je "Severna Koreja sporočila, da bo sprejela ukrepe za nadaljnjo krepitev jedrskih svaril, dokler se bodo sankcije in pritisk nadaljevali". Kim je po navedbah nekega južnokorejskega diplomata tudi ponovil vrsto starih zahtev svoje države, dejal pa je tudi, da je Severna Koreja "zadovoljna", da ima jedrsko orožje.

Pjongjang z tovrstnimi izjavami svetu daje vedeti, da je sedaj jedrska sila in da bi na pogajanjih morali govoriti o zmanjševanju obsega orožja. S tem naj bi znova vztrajal, da se ga obravnava enako kot ZDA. Kot je dejal južnokorejski vir, je Severna Koreja postavila toliko zahtev, kolikor jih je v govoru sploh mogoče postaviti.

Pjongjang z tovrstnimi izjavami svetu daje vedeti, da je sedaj jedrska sila in da bi na pogajanjih morali govoriti o zmanjševanju obsega orožja
Pjongjang z tovrstnimi izjavami svetu daje vedeti, da je sedaj jedrska sila in da bi na pogajanjih morali govoriti o zmanjševanju obsega orožja FOTO: Reuters

'ZDA izgubljajo potrpljenje'

Ameriški odposlanec na pogajanjih Christopher Hill je v Pekingu dejal, da ZDA zaradi severnokorejskega zavračanja razorožitve izgubljajo potrpljenje. Izrazil je upanje, da bodo tokrat naredili korak naprej od septembra 2005, ko so dosegli doslej edini dogovor, in sicer o jedrski razorožitvi Severne Koreje v zameno za pomoč in varnostna zagotovila. Po navedbah južnokorejskega vira naj bi se sicer predstavniki Severne Koreje še danes ločeno sešli s predstavniki ZDA.

Medtem je kitajski odposlanec Wu Dawei ob začetku pogajanj dejal, da ima tokratno srečanje izjemen pomen za uresničevanje preteklega napredka in oblikovanje poti za prihodnosti. Južnokorejski pogajalec Chun Yung Woo pa je predlagal, da bi morali ukrepe za uresničevanje dogovora iz leta 2005 uresničiti v nekaj mesecih. Japonski odposlanec Keničiro Sasae pa je kritiziral Severno Korejo, ker je s poletnim raketnim in jesenskim jedrskim poskusom ustavila pogovore.

Šeststranska pogajanja, ki so se začela leta 2003, so se danes v Pekingu začela po več kot letu dni zastoja. Na njihovo obnovitev je Pjongjang je pristal 31. oktobra, po obsodbah mednarodne skupnosti in uvedbi sankcij ZN zaradi njegovega oktobrskega jedrskega poskusa.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.