Iraški predsednik Džalal Talabani je proti dejanju Američanov že protestiral, je povedal njegov svetovalec Hiva Osman. Irance je v Irak povabil Talabani, obisk pa je bil namenjen skupnim iraško-iranskem prizadevanjem za izboljševanje varnosti, je še dodal Osman.

Zaenkrat se še ne ve, koliko iranskih predstavnikov je v rokah ameriške vojske. Po Osmanovih besedah naj bi šlo za za dve osebi, ameriški časnik New York Times pa navaja, da Američani zadržujejo še štiri Irance, potem ko naj bi izpustili dva predstavnika z diplomatskim statusom. Američani so Irance aretirali "v nasprotju z mednarodnim pravom", to pa bo imelo "neprijetne posledice", je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mohamed Ali Hoseini.

ZDA so novico o aretaciji potrdile šele, ko je New York Times objavil navedbe višjih ameriških uslužbencev. "Trenutno se o statusu pridržanih oseb pogovarjamo z iraško vlado," je povedal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe.
Sicer ZDA že dlje časa obtožuje Iran, da v sosednjo državo vnaša nemir, vendar pa si oblasti v Bagdadu kljub temu še naprej prizadevajo za vzpostavitev tesnejših odnosov s Teheranom na področju varnosti. Do tokratnih aretacij je prišlo v času, ko se odnosi med ZDA in Iranom znova zaostrujejo. Varnostni svet ZN je namreč v soboto sprejel resolucijo, ki uvaja sankcije proti Iranu zaradi njegovega jedrskega programa.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.