Velika Britanija je Iran zaprosila za dostop do zajetih pripadnikov britanske mornarice, kar pa je Teheran zavrnil. Britanski premier Tony Blair je obtožil Iran za zajetje pripadnikov britanske mornarice, ki je plula v iraških vodah ter poziva Teheran k razumevanju njihovega dejanja 'kot neopravičenega in napačnega'.
Zajetje mornarjev je zelo resna situacija, še dodaja ter upa, da Iran razume, kako pomembna zadeva je to za Veliko Britanijo. "Gre za zelo resno situacijo in ni dvoma, da so pripadniki mornarice pluli v iraških vodah," je povedal Blair.
Britanski veleposlanik v Teheranu Geoffrey Adams se je sestal s predstavniki iranskega zunanjega ministrstva in zahteval takojšnjo izpustitev zajetih pripadnikov mornarice. London, ki ne ve, kje petnajsterico zadržujejo, je zahteval tudi dostop do njih, kar je Iran zavrnil.
Iranska državna televizija pa je poročala, da je iransko ministrstvo Adamsa poklicalo na zagovor in izrazilo "protest nad nezakonitim vstopom britanskih mornarjev v iranske teritorialne vode", o podrobnostih pa niso poročali. Iranska vojska je sicer v soboto sporočila, da so Britance prepeljali v Teheran, kjer so že priznali, da so se nahajali v iranskih vodah.
Nemško predsedstvo Evropske unije je od iranske vlade že v soboto zahtevalo takojšnjo izpustitev v vodah, ki si jih lastita tako Iran kot Irak, zajetih pripadnikov britanske mornarice. Visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je Veliki Britaniji zagotovil podporo in solidarnost povezave.
15 pripadnikov britanske mornarice, ki so za iraško vlado opravljali nadzor v iraških vodah, je v petek v Perzijskem zalivu zajela iranska ladja. Do incidenta je po podatkih Londona prišlo v iraških vodah ob meji z Iranom, kjer je britanska mornarica pregledala trgovsko ladjo, osumljeno tihotapljenja. Teheran pa trdi, da je britanska mornarica plula po iranskih teritorialnih vodah.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.