Američanka Cindy Sheehan je v soboto skupaj z okrog 50 podporniki pripravila protest pred predsedniškim rančem v teksaškem Crawfordu, kjer je ameriški predsednik George Bush trenutno na počitnicah, in zahtevala pojasnila, zakaj je moral njen sin umreti v Iraku oziroma zakaj je Bush "ubil njenega sina". Bush ji ni prisluhnil, sta jo pa sprejela predsednikov svetovalec za nacionalno varnost Steven Hadley in namestnik šefa kabineta Bele hiše Joe Hagin.
Kot je pojasnila Sheehanova, sta ji Hadley in Hagin zagotavljala, da so Američani v Iraku, ker so verjeli, da je imel nekdanji iraški diktator Sadam Husein orožje za množično uničevanje, in da je sedaj svet brez njega na oblasti in s prisotnostjo ameriške vojske v Bagdadu nedvomno na boljšem. Sheehanova jima je odvrnila, da Irak ni nobena grožnja ameriški varnosti in da so ameriški vojaki tam umrli zaman. Sporočila jima je tudi, da ne bo šla stran, dokler ne bo govorila s predsednikom ZDA, ki ga namerava vprašati, zakaj je ubil njenega sina, 24-letnega mehanika, ki je umrl v Bagdadu 4. aprila 2004. Hagin ji je zagotovil, da Busha skrbi usoda ameriški vojakov, Sheehanova pa jima je zabrusila, da če ga tako skrbi, potem naj se pride pogovorit z njo.
'Turneja za odstavitev predsednika'
Sheehanova je bila na čelu skupine protestnikov, ki so se iz veteranske mirovne konvencije iz Dallasa odpravili proti Crawfordu v rdeče-belo-modrem avtobusu z napisom "Impeachment tour", kar naj bi pomenilo turneja za odstavitev predsednika. Pred poljsko potjo, ki vodi do predsednikovega ranča, so zapustili vozila in šli naprej peš, nakar jih je zaustavila lokalna policija z izgovorom, da vsi niso šli po ukazanem jarku, ampak so nekateri stopili na cesto. Skupina protestnikov je nato kakšnih 7 kilometrov od vhoda v Bushev ranč razvila transparente in začela protestirati.
Namestnik tiskovnega predstavnika Bele hiše Trent Duffy je nato daleč od protestnikov na ranču novinarjem zagotovil, da Bush želi, da se vsi vojaki varno vrnejo domov in da več sto družin, s katerimi se je predsednik srečal, dobro ve, da so njihovi svojci umrli za plemenit cilj in da je najboljši način za počastitev njihovih žrtev ta, da se misija v Iraku dokonča.
Američani bi se radi umaknili
Časopis New York Times v nedeljski izdaji poroča, da je poveljnik centralnega poveljstva ameriške vojske, general John Abizaid, pred kratkim sestavil zaupni načrt, ki predvideva, da bi lahko do spomladi zmanjšali število ameriških vojakov v Iraku za 20.000 ali 30.000, odvisno od razmer. Američani se zavedajo, da morajo zmanjšati vojaško prisotnost za povečanje legitimnosti iraške vlade, vendar pa tega ne morejo storiti, dokler se ne bodo iraške sile sposobne uspešno spopasti z uporniki.
Trenutno je v Iraku okoli 138.000 ameriških vojakov, Pentagon pa namerava decembra to število povišati na 160.000 zaradi varovanja prvih demokratičnih volitev v Iraku na podlagi nove ustave, ki so predvidene za 15. december. Nato bodo najprej zmanjšali njihovo število nazaj na 138.000, kasneje pa do spomladi za dodatnih 20.000 ali 30.000. Vendar pa bo vse odvisno od tega, kako se bodo iraške vojaške in policijske sile sposobne zoperstaviti upornikom.
Washington skrbijo milijarde
Predsednik Bush javno zavrača debato o urniku za umik ameriških sil in zatrjuje, da bodo ostali tam, dokler bo to potrebno, vendar pa Abizaidovo poročilo dokazuje, da jih v Washingtonu počasi že resno skrbi 5 milijard dolarjev na mesec za vojno, upadanje števila ljudi, ki so pripravljeni obleči uniformo, naraščanje števila žrtev in s tem upadanje javne podpore za posredovanje v Iraku.
Celo nekdanji republikanski predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa Newt Gingrich je menil, da 14 mrtvih vojakov naenkrat, kar se je zgodilo v sredo, ko je ameriško vojaško transportno vozilo zapeljalo na mino, vzbuja vprašanja o tem kaj se v Iraku dogaja. Gingrich je ocenil, da lahko naraščanje števila ameriških žrtev zagotovo vpliva na izide kongresnih volitev leta 2006.
Novi incidenti pretresli Irak
Oboroženi neznanci so v Bagdadu streljali na avtomobil zaposlenih na ministrstvu za nafto. V napadu sta umrla dva člana ministrstva, dva pa sta bila ranjena.
V nekem drugem predelu Bagdada pa so skrajneži ubili tri iraške vojake v civilu. V Samari pa so našli trupla dveh policistov.
V Tikritu se je v bližini policijske postaje razstrelil samomorilski napadalec. V eksploziji je bilo ubitih pet oseb, 15 ljudi pa je ranjenih.