Tujina

Zakaj sta se zrušili stolpnici WTC?

New York, 12. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kljub temu, da sta bila oba 110-nadstropna stolpa poslopja World Trade Centra (WTC) v New Yorku, grajena izjemno trdno in sta veljala za arhitektonski vrhunski dosežek, nista zmogla prenesti udarca letal, eksplozij in požara, ki je nastal pri tem.

WTC - zrušitev
WTC - zrušitev FOTO: Reuters

Nobena stavba na svetu ne bi, trdijo arhitekti. Najverjetneje je usoden udarec stolpoma zadala vročina, ki je nastala v požaru, ki je izbruhnil po trku z gorivom povsem napolnjenih letal. Po domnevah direktorja gradbenega projekta WTC in profesorja na Univerzi Kolorado, Hymana Browna, so plameni iz tisočev litrov letalskega goriva dobesedno stopili jekleno podporno konstrukcijo stolpov.

Stolpa WTC bi silo ob udarcu letal še prestala, je zagotovil Brown, vendar pa je več kot 90.000 litrov letalskega goriva dobesedno stalilo jekleno konstrukcijo. Ničesar ni, oziroma bo, kar bi lahko prestalo tak požar, je dejal Brown. Dodal je, da je bil napad skrbno načrtovan. Če bi stolpa zadeli nižje, bi jih gasilci lahko dosegli prej. "V vsej enostavnosti je bil načrt uničenja konstrukcije popoln," je še dejal glavni vodja gradnje newyorškega poslopja WTC, ki je bilo včeraj zbrisano z obličja Zemlje.

WTC world trade center New York
WTC world trade center New York FOTO: Reuters

Oba stolpa sta v vsakem vogalu sicer imela stopnišče in obe stavbi bi lahko povsem izpraznili v eni uri, vendar pa so s tem, ko so letala treščila v vogale, kot kaže ljudem iz zgornjih nadstropij presekali pot do rešitve. Vročina ob požaru je nato morda povzročila tudi to, da so se od jeklenih stebrov, ki so povezovali nadstropja v stavbi, ločile betonske plošče, ki so nato zgrmele na spodnje. Če sta se eno ali dve nadstropji vdrli in zgrmeli na spodnjega, je to, kot se je izrazil profesor na Univerzi Tufts, Masoud Sanayei, povzročilo "efekt palačink" in vdiranje nadstropij se je samo še stopnjevalo. Betonske plošče so bile namreč zelo težke, narejene iz posebej okrepljenega armiranega betona, tako da je bila sila, ko je nadstropje popustilo, ogromna, je še pojasnil Saneyei.

Konstrukcijo vsakega stolpa WTC je na zunanji strani nosilo več jeklenih stebrov, ki so bili približno meter narazen, v vsakem nadstropju pa so bili tudi horizontalno medsebojno povezani z jeklenimi nosilci. Konstrukcija stolpov je bila podobna tudi v notranjosti, povezoval pa ju je posebno okrepljeni armirani beton. Znotraj konstrukcije je bilo v vsakemu od stolpov približno 360.000 kvadratnih metrov površine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.