Avstralski premier Kevin Rudd se je danes opravičil več tisoč revnim britanskim otrokom, ki so jih v minulih stoletjih z obljubo o boljšem življenju z Otoka pošiljali v Avstralijo, kjer pa so se v veliko primerih soočili s slabim življenjem in zlorabami.
Na slovesnosti v avstralski prestolnici, ki se je je udeležila množica okoli 1000 objokanih nekdanjih otrok priseljencev, se je Rudd opravičil za vlogo svoje domovine pri tovrstnem priseljevanju in izrazil sožalje okoli 7000 še živečim nekdanjim žrtvam tovrstnih programov, ki še vedno živijo v Avstraliji.
"Žal nam je. Žal, da ste bili kot otroci iztrgani iz svojih družin in nameščeni v institucije, kjer ste bili pogosto zlorabljeni. Oprostite nam za fizično trpljenje, čustveno stradanje in hladno odsotnost ljubezni, nežnosti, skrbi. Oprostite nam za tragedijo, absolutno tragedijo, izgubljenega otroštva," je na slovesnosti dejal Rudd.
Izrazil je še upanje, da bi opravičilo na nacionalni ravni lahko predstavaljalo preobrat v zgodovini Avstralije. Preobrat za vlade, da bodo v prihodnje storile vse, da se kaj takega ne bi nikoli več zgodilo. "Resnica je, da je ta dogodek grozna zgodba. Storjeno je bilo veliko zlo," je še poudaril Rudd.
Preselili 150 tisoč ljudi
Avstralski premier je opravičilo izrazil dan potem, ko je britanska vlada napovedala, da se bo za programe, v okviru katerih je bilo v Avstralijo, Kanado in druge nekdanje britanske kolonije poslanih okoli 150.000 revnih britanskih otrok, včasih starih zgolj tri leta, opravičil tudi britanski premier Gordon Brown.
Cilj programov, ki so jih prenehali izvajati pred 40 leti, je bil otrokom zagotoviti nov začetek, britanskemu imperiju oz. nekdanjim kolonijam pa delovno silo. A številni od teh otrok so končali v ustanovah, kjer so jih fizično in spolno zlorabljali ali poslali na težaško delo na kmetije.
Po ocenah britanske vlade je bilo med letoma 1618 in 1967 v kolonije oz. nekdanje kolonije poslanih skupaj 150.000 otrok. Prvo skupino otrok so poslali v kolonijo v Virginiji, večino pa od konca 19. stoletja dalje. Po letu 1920 so otroke v okviru programov vlad, verskih skupinih in dobrodelnih skladov za otroke večinoma pošiljali v Avstralijo.
Rudd se je danes opravičil tudi "pozabljenim Avstralcem" - otrokom, ki so v zadnjem stoletju trpeli v državnih ustanovah.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.