Tujina

Zamrznili sredstva SDS

Sarajevo, 03. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Ashdown je Srbski demokratski stranki zamrznil račune, ker naj bi podpirala haaškega obtoženca Radovana Karadžića.

Radovan Karadžić - še vedno uspešno na begu, a vprašanje ostaja - kako dolgo?
Radovan Karadžić - še vedno uspešno na begu, a vprašanje ostaja - kako dolgo? FOTO: Reuters

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Paddy Ashdown je prepovedal financiranje Srbske demokratske stranke (SDS) iz javnih sredstev. Omenjeno odločitev je sprejel, ker je ocenil, da je SDS odgovorna za to, da oblasti v Republiki srbski v minulih osmih letih niso storile ničesar za prijetje katerekoli osebe, osumljene vojnih zločinov, še posebej kar se tiče prijetja nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov in haaškega obtoženca Radovana Karadžića. Ashdon je še poudaril, da ima dobre razloga, da verjame, da je SDS finančno povezana s Karadžićem.

Kot izpostavljajo v Ashdonovem uradu so vseh 25 doslej aretiranih obtožencev mednarodnega sodišča za vojne zločine doslej prijeli izključno z operacijami mednarodnih sil v BiH, medtem ko je SDS kot ključni dejavnik v oblasteh Republike srbske vse to zgolj opazovala.

Predsednik Republike srbske Dragan Čavić, ki je tudi namestnik predsednika SDS, je zavrnil Ashdownove obtožbe o finančni pomoči vojnim zločincem in ocenil, da gre za politični pritisk na stranko.

Karadžića ščiti tudi cerkev

Notranjost hiše, v kateri naj bi se skrival Karadžić, po preiskavi
Notranjost hiše, v kateri naj bi se skrival Karadžić, po preiskavi FOTO: POP TV

Ashdown pa je prepričan tudi, da Karadžića na Palah ščiti tudi pravoslavna cerkev. Najvišji dostojanstveniki pravoslavne cerkve pa so zaradi četrtkove Sforjeve akcije iskanja Karadžića, med katero sta bila ranjena pravoslavni duhovnik in njegov sin, prekinili vse stike tako z oblastmi kot silami Sforja.

Z njimi se bodo pripravljeni pogovarjati šele, ko bodo obsodile Sforjevo akcijo, cerkev jo imenuje »napad na duhovnika«, in kaznovali, kot pravijo, zločince. Duhovnik in sin sta še vedno v kritičnem stanju, predsednik Republike srbske pa trdi, da so mu v tuzlski bolnišnici zaupali, da ju ni ranila eksplozija, ampak sta bili poškodbi povzročeni s topim predmetom. Dodaja še, da je Sfor uporabil nepotrebno nasilje, ker se osebe v hiši niso upirale preiskovalcem.

Predstavniki mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini zavračajo vse obtožbe. Pravijo, da take akcije sploh ne bi bile potrebne, če bi oblasti sodelovale in jim pomagale ujeti Karadžića. Akcijo v BiH je komentiral tudi generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer, ki je poudaril, da mu je zelo žal, da Karadžića niso ujeli in da upa, da bi silam Sforja to kmalu resnično uspelo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10