Odnosi med državama so se zaostrili potem, ko je v sredo v glavnem mestu Kambodže množica razdejala in zažgala tajsko veleposlaništvo, potem ko so nacionalistične demonstracije varnostnim silam ušle izpod nadzora. Demonstrantje so protestirali proti tajski televizijski zvezdi, ki je po poročanju medijev izjavila, da je Kambodža od Tajske ukradla slavno svetišče Angkor Wat. Sama je sicer to izjavo zanikala. Tajsko osebje veleposlaništva je zbežalo skozi zadnja vrata, medtem ko so kamboški uslužbenci stavbo zapustili skozi glavni vhod. Med uslužbenci ni bil ranjen nihče.
Tajske oblasti, ki so mnenja, da so kamboške oblasti storile odločno premalo za zaščito tajske lastnine, so tudi zagrozile, da bodo izgnale več tisoč kamboških državljanov, ki na Tajskem delajo na črno. K pomirjanju strasti je poleg nekaterih predstavnikov oblasti obeh držav pozval tudi tajski kralj Bhumibol Adulyadej.
Kambodža je sicer Tajski že ponudila odškodnino za uničeno veleposlaništvo v Phnom Penhu, aretirala pa naj bi tudi okoli 150 oseb, ki so sodelovale pri uničenju tajskega veleposlaništva. Kot je ocenil neimenovani predstavnik kamboške vlade, naj bi bilo škode za okoli 22 milijonov evrov. Po neuradnih podatkih je v sredo v nasilju umrl tudi en kamboški državljan.
V “povračilnih nemirih” v tajski prestolnici Bangkok pa so protestniki zažigali kamboške zastave, sicer pa so protitajski nemiri in uničevanje njihove imovine v kamboški prestolnici trajali celo noč.
Igralka je izjave že zanikala
Tarča protestov, igralka Suwanan Kongying, je zanikala, da bi bila dala žaljive pripombe glede svetišča Angkor Wat ali Kambodže. O domnevnih pripombah, ki naj bi temeljile na govoricah, je prejšnji teden poročalo kamboško časopisje in televizije. Zapleti so se poostrili v ponedeljek, ko je kamboški premier prepovedal objavo tajske televizijske nadaljevanke, v kateri igra Suwanan Kongying. Angkor Wat je svetišče na severu Kambodže in velja za nacionalni simbol. Angkor je bil 600 let prestolnica kmerske države.