"Ministri obsojajo teroristične napade na civilne, človekoljubne in verske institucije, veleposlaništva in mednarodne organizacije, ki delujejo v Iraku," so že sporočili s srečanja, obljubljajo tudi, da bodo izboljšali sodelovanje z iraškimi oblastmi, preprečili pa bodo tudi "kršitve meja". Sedem držav v sporočilu vztraja pri "okrepitvi bistvene vloge ZN v Iraku", tako pri nadzoru oblikovanja nove ustave kot tudi pri pripravi splošnih volitev, časovnega načrta za "končanje okupacije", pozivajo k "hitremu prenosu" oblasti na Iračane, ter vztrajajo, da je vzdrževanje reda v državi odgovornost okupacijskih sil. V uvodu sporočila je tudi zapisano, da so ministri soglasno dosegli odločitev o povabilu Zibariju in da njegovo odsotnost obžalujejo.
Sklepno sporočilo poziva k podpori prehodne iraške vlade vse do oblikovanja oblasti, ki bo sestavljena iz Iračanov. Obenem tudi zavrača obtožbe o vmešavanju v iraške zadeve, kar Siriji in Iranu pogosto očita Washington. Zbrani ministri so po vztrajanju turškega in iranskega zunanjega ministra, Abdullaha Güla in Kamala Harazija, obsodili teroristične skupine, ki delujejo iz Iraka, predvsem mudžahide, ki nasprotujejo Iranu, in kurdske upornike, ki so sovražni do Ankare.
Iraška stran se srečanja ni udeležila
Jordanski zunanji minister Marvan Moašer je povedal, da so povabilo zunanjemu ministru iraške prehodne vlade Hošjaru Zibariju v imenu sedmerice prenesli prek kuvajtskega kolega. "Zibari je odgovoril, da se bo posvetoval s svetom prehodne vlade, preden bo odgovoril," je pojasnil Moašer. A so se v iraški prehodni vladi odločili, da se srečanja ne udeležijo.
Zibari je odločitev o neudeležbi v Damasku utemeljil z besedami: "Sirsko zunanje ministrstvo nas je povabilo šele v petek zvečer", poudaril pa je tudi, da niso pa dobili "jasnega in odkritega povabila" Sirije. Poleg tega naj bi Iračani želeli "sami odločati o svoji usodi." Zibari je še povedal, da Bagdad ni "prejel nobenega uradnega vabila po uradni poti" in da nanj tudi ni bilo naslovljeno "nobeno vabilo države gostiteljice". "Zdi se, da sosednje države ne želijo sodelovanja Iraka na srečanju," je dodal minister iraške prehodne oblasti.
Egiptovski zunanji minister okrcal iraško ravnanje
"Če je nekdo povabljen, ne odgovori po televiziji," je iraški odziv komentiral egiptovski zunanji minister Ahmed Maher. "Soglasno smo v soboto sprejeli odločitev, da vključimo Irak v našo skupino," pravi Maher, ki je še dodal: "Če povabite koga in ta povabilo zavrne, menim, da ga nikoli več ne povabite." Vseeno je še dodal, da je Zibari dobrodošel, če se bo v zadnjem trenutku odločil pridružiti razpravi. Maher je obenem menil, da Zibari svoje odsotnosti ne bi smel upravičevati z logističnimi težavami, saj mu je Kuvajt ponudil, da mu pošlje letalo.
Dvodnevnega zasedanja se tako poleg Sirije udeležujejo še Egipt, Iran, Jordanija, Kuvajt, Savdska Arabija in Turčija. Pred srečanjem na ministrski ravni se je sešla skupina, ki bo pripravila končno poročilo.