Sprva naj bi Hanna Dickenson, v času prevare 19-letno dekle iz Melbourna, prepričala svoje starše, da je na smrt bolna in da potrebuje denar za zdravljenje v tujini. Ker ji sami finančno niso mogli pomagati, so zbrali denar od svojih prijateljev. Eden izmed ljudi, ki je daroval skoraj 9000 evrov, se je za rakom zdravil v bolnišnici, kjer se je po lastnih besedah zdravila tudi Avstralka.
Avstralski mediji poročajo, da je denar uporabila za ’vzdrževanje svojega divjega življenjskega stila’, izdali pa so jo socialni mediji, na katerih je objavljala slike s potovanj in zabav.
Po poročanju BBC-ja je Dickensonova priznala krivdo. Obtožnica jo je bremenila pridobitve lastnine s pomočjo prevare. Sodnik je ob branju njen zločin označil kot odvraten, saj je zlorabila zaupanje ljudi, ki so želeli pomagati in za to uporabila eno izmed najbolj občutljivih tem družbe.
Odvetnica obtožene je trdila, da je njena stranka od takrat popolnoma spremenila svoje življenje – prevara se je zgodila leta 2013 – in bi ji moral biti prihranjen čas v zaporu. Za argument je uporabila tudi dejstvo, da sta širšo skupnost za denar prosila njena starša in ne ona sama.
Podoben primer je v Avstraliji že bil
Odvetnica je potegnila tudi vzporednice s primerom avstralske blogerke Belle Gibson, ki je lažno trdila, da je premagala možganskega raka ter bila kaznovana s 410.000 avstralskimi dolarji (255.000 evri), ni pa šla v zapor.
Gibsonova je trdila, da je premagala možganskega raka s pomočjo ajurvedske medicine in spremenjene prehrane. Na podlagi tega je začela služiti denar s kuharsko knjigo ter nasveti za zdrav življenjski stil. Po izrečeni kazni je obljubila, da bo večino zaslužkov, ki jih je s prevaro pridobila, darovala v dobrodelne namene.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.